Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mamografia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
11. apríla 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Mamografiu podstúpi iba 21 % Sloveniek. Lekári varujú, pre toto je veľmi dôležitá!

Mnohé ženy, bohužiaľ, viac veria fámam o škodlivosti mamografu, než skúseným lekárom, tvrdia odborníci. 

Mamografiu, ktorá podľa odborníkov ako jediná diagnostická metóda zachytáva rakovinu prsníka vo včasnom, spravidla vyliečiteľnom štádiu, absolvuje iba 21 percent žien. Jej spoľahlivosť je pritom 95 percent.

Preventívne mamografické vyšetrenie je odporúčané ženám od 40 do 69 rokov vo dvojročných intervaloch. Ženy, ktoré majú z matkinej strany v rodine ženu s rakovinou prsníka, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú liečbu v prechode majú pre zvýšené riziko nárok na mamografické vyšetrenie každý rok.

Mamografia dokáže odhaliť veľmi diskrétne zmeny na prsnej žľaze, ktoré sa nedajú zistiť samovyšetrením alebo pomocou sonografie,“ skonštatovala zástupkyňa Výboru Sekcie mamárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS Alena Kállayová s tým, že je preto odporúčaná odborníkmi ako vyhľadávacia – skríningová metóda pre populáciu žien.

Rakovina prsníka – najčastejšia príčina úmrtí žien

Rakovina prsníka je v celosvetovom meradle najčastejšie diagnostikovaným nádorovým ochorením a zároveň najčastejšou príčinou úmrtia žien na rakovinu. Ochorie na ňu každá desiata žena, no nemusí to mať vždy fatálne následky. Najlepšou šancou vyhrať nad ochorením je včasné zistenie prítomnosti zhubného nádoru a správna liečba.

Včasne nájdený lokálny a v organizme ešte nerozšírený zhubný nádor prsníka je spravidla vyliečiteľný, je možné zvoliť menej radikálny, prsník zachovávajúci chirurgický zákrok a tiež menej zaťažujúcu ďalšiu liečbu.

Podľa platnej legislatívy má na Slovensku nárok na mamografické vyšetrenie každá žena nad 40 rokov každé dva roky. Cieľová skupina (40 – 69 rokov) predstavuje na Slovensku približne jeden milión žien. Iba 21,5 percenta z nich však podľa údajov z roku 2005 navštevuje vyšetrenie pravidelne, pričom hlavnými dôvodmi sú nedostatočná osveta a šírenie mýtov o mamografickom vyšetrení.

Mamografia môže znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka až o 30 – 35 %

Efektívnou metódou na zníženie mortality karcinómu prsníka je zavedenie skríningu, ktorý je súčasťou odporúčaní Rady Európskej únie z roku 2003. Mamografický skríning môže pri účasti 70 – 75 percent žien znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka o 30 – 35 percent. Skríningová mamografia je uhrádzaná z verejného zdravotného poistenia a mala by sa vykonávať na pracoviskách, ktoré sú overené auditom kvality a v súlade s podmienkami smerníc Európskej únie.

Osvetový projekt Ja som už bola upozorňuje na potrebu včasného záchytu onkologického ochorenia prsníka, pomáha búrať mýty o mamografickom vyšetrení a nabádať k účasti na preventívnych prehliadkach. Podnetom pre vznik putovného podujatia je nedostatočná miera prevencie rakoviny prsníka a v širokej verejnosti rozšírené mýty o škodlivosti mamografického vyšetrenia, ktoré nie sú podložené žiadnou relevantnou štúdiou, no napriek tomu odrádzajú od pravidelných návštev gynekológa.

Mnohé ženy, bohužiaľ, viac veria fámam o škodlivosti mamografu, než skúseným lekárom. Vďaka včasnej diagnostike však zvládlo onkologické ochorenie aj veľa členiek OZ Amazonky. Ak by ženy nezanedbávali prevenciu a absolvovali pravidelné prehliadky, podarilo by sa nám zachrániť až 300 slovenských žien ročne. Toľko ich každý rok umiera úplne zbytočne, kvôli neopodstatneným obavám z mamografu,“ upozornila predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová.

K téme

Na akej strane spíte? Nesprávna poloha počas spánku môže byť nebezpečná pre vaše zdravie! 3 jednoduché a účinné tipy na jarný detox! Je čas upratať si v tele

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.