Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vzťah, problém, nevera, hádka, vzťahy, pár, dvaja
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
25. apríla 2018 LifestyleSex a vzťahy od Milota MezeiováSITA Diskusia()

Manželská kríza: V ktorých rokoch hrozí?

Prečo manželstvo musí prejsť krízami, a po koľkých rokoch spolužitia ich môžete očakávať? Dá sa im vôbec vyhnúť?

Väčšina z nás prestala už dávno veriť na rozprávky a bezkonfliktné manželstvá. Krízy, ktorými prechádza manželstvo, sú dokonca často potrebné. Manželský zväzok spája dvoch odlišných ľudí s odlišnými názormi. Ak sa chceme posunúť vpred, mnohokrát je konflikt nevyhnutný. No veľa manželstiev sa cez niektoré krízy nedokáže preklenúť a končia rozvodom. Po koľkých rokoch spolužitia prichádzajú? To je v každom vzťahu individuálne. No podľa psychológov existujú určité takzv. kritické roky, ktoré sú viazané na isté zmeny vo vzťahu. Vývojové fázy, ktorými prechádza zväčša každý vzťah.

Prvý a druhý rok manželstva

Prečo práve prvé roky sú kritické? Po uplynutí tejto doby dochádza väčšinou z vytriezvenia zo zaľúbenosti. Zhadzujete ružové okuliare a partnera začínate vidieť v pravom svetle. V tom práve spočíva pasca zaľúbenosti. Počas nej nie sme schopní vidieť toho druhého kriticky a reálne. Začnú vyskakovať na povrch jeho i vaše nedostatky. S niektorými partnerovými chybami sa dá žiť. Niektoré môžu byť vážnym problémom. Ďalší fakt, ktorý vplýva na kritickosť tohto obdobia, že sa stávame rodičmi. Prijímame nové roly, s ktorými sa musíme stotožniť, ak chceme fungovať naďalej ako rodina. Mnohí partneri zlyhávajú práve počas tehotenstva ich partneriek a sú neverní.

Siedmy rok manželstva

Tento rok je spojený s nástupom detí do školy. Pribúdajú znovu nové povinnosti. Spoločné učenie, problém (najmä u žien) skĺbiť pracovný život s rodinným. Väčšie nároky na jedného z rodičov, ktorý sa ocitne pod tlakom a časovým stresom. Preto nenechávajte učenie s prváčikom len na svojom partnerovi a snažte sa striedať.

Pätnásty rok manželstva

Znovu zmena, ktorá čaká rodinu s deťmi. Ich odchod na strednú školu. Manželský stereotyp a pocit prázdnoty a nespokojnosti so životom. To sú možné zákerné hrozby, ktoré sa vkrádajú do nášho spolužitia s partnerom.

Dvadsiaty piaty rok manželstva

Odchod detí z domova. Ich osamostatnenie. Pocit prázdneho hniezda. Nepotrebnosti. Doteraz ste tvorili rodinu. Teraz ste zostali sami. Svoj život ste prispôsobovali potrebám detí, žili ste pre nich. Ako ďalej? Spomeňte si na začiatok, na spoločné koníčky, čo vás spájalo, prečo ste s ním. Každá kríza sa dá prekonať, len to musia chcieť obaja, ktorých sa týka.

Odporúčané články

Spôsoby správania, ktoré muži nenávidia v posteli Ako byť zamilovaní aj po 20 rokoch? Nechajte si poradiť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Sex a vzťahy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.