Manželský trojuholník: Riešenie nevery?

nevera, trojuholník manželský
shutterstock.com
reklama:

Láska je nádherný cit, ktorý spája dvoch ľudí. No čo ak do manželstva prichádza tretí? Môže vzťah ďalej plnohodnotne fungovať?

Nevera tu vždy bola, je a pravdepodobne aj bude. Menil sa len pohľad spoločnosti na manželskú inštitúciu. Kedysi sa manželia nemohli rozvádzať, a tak nevery sprevádzalo zaryté zatĺkanie alebo tragédie. Po uzákonení všeobecného práva na rozvod prišla vlna rozpadov manželstiev.

Teraz na to dopláca každé druhé manželstvo. Z dvoch tretín sa tak stalo na žiadosť ženy. Dôvodom viac ako polovice týchto žiadostí bola manželova nevera. Lenže časom sa mnohé manželstvá poučili, že rozvod býva stratou pre všetkých zúčastnených. Dá sa vôbec nevere čeliť?

Bohužiaľ kým bude párové súžitie, dovtedy bude nevera. Podľa Dr. Plzáka však existuje spôsob ako jej čeliť – nepátrať po nej. Je totiž vedecky dokázané (hoci toho vedca ešte nenašli), že keď o nevere neviete, ste aspoň takí šťastní, ako ste nešťastní, keď sa o nej dozviete. Je teda nevera morálnou hrozbou a zákonitým rozpadom manželstva? Sú páry, ktoré našli (aspoň si tak myslia) riešenie na neveru. Vyvinul sa u nich zvláštny mechanizmus tolerancie.

Inštitúcia „priateliek“

Takto sa tiež dajú nazvať zvláštne tolerantné manželské trojuholníky, ktorým sa darí najmä v Prahe. V tomto meste viac ako inde platí, že žena dokáže tolerovať sokyňu, ak ju pred ňou manžel netají. Známym príkladom bol Miloš Kopecký. Ten svoje milenky verejne priznával. A čo na to jeho zákonitá manželka? Napriek tomu všetkému si na manžela zachovala najkrajšie spomienky.

Môže byť teda manželský trojuholník šťastným riešením? Odpoveď na to poznajú len manželstvá, ktoré takýmto spôsobom žijú alebo žili.

Nevera, keď to zoberiete vážne, je váš problém. Ale keď to nezoberiete vážne, je to jeho problém. Nič teda nie je stratené, pokiaľ to za stratené nepovažujete.

11. marca 2013

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Mona