Máte silnú a nepravidelnú menštruáciu? Môže to znamenať tento vážny problém!

Máte silnú a nepravidelnú menštruáciu? Môže to znamenať tento vážny problém!
Máte silnú a nepravidelnú menštruáciu? Môže to znamenať tento vážny problém! Thinkstock

Menštruácia je dôležitým ukazovateľom ženského zdravia. Silný, zdĺhavý a nepravidelný cyklus môže byť znamením vážnejších problémov, akým je napríklad myóm (nezhubný nádor, pozn. red.) maternice.

Z reprezentatívneho prieskumu agentúry TNS Slovakia, ktorý na vzorke tisíc žien vo veku 25 až 55 rokov realizovali pre farmaceutickú spoločnosť Gedeon Richter, vyplýva, že 72 percent opýtaných dlhšiu menštruáciu nepovažuje za prirodzenú a až 63 percent ju pripisuje hormonálnym výkyvom. Štyridsaťpäť percent žien zároveň súhlasilo s tvrdením, že priebeh menštruácie je geneticky daný a nemajú naň vplyv. Odborníci však ženy upozorňujú, aby svojmu krvácaniu venovali zvýšenú pozornosť. „So stúpajúcim vekom ženy stúpa aj výskyt gynekologických ochorení s poruchou menštruačného cyklu. Menštruácia je jav, ktorý by si mala každá žena sledovať, mala by sa tým zaoberať a hlavne, ak príde k zmene menštruačného krvácania mala by to riešiť,“ zdôraznila na dnešnej tlačovej konferencii gynekologička a pôrodníčka Andrea Maľová z I. gynekologicko – pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Najmenej všímavé sú mladé ženy

Bežné trvanie menštruačného cyklu je od 21 do 35 dní, pričom zdravé krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba 5 až 7 dní. Prirodzená strata krvi je zhruba 80 mililitrov, čo žena môže odpozorovať na využití hygienických pomôcok – vložiek a tampónov, ktorých denná spotreba by nemala presiahnuť osem kusov. Ak menštruácia nemá tieto parametre, pacientka by mala navštíviť svojho gynekológa. Z opýtaných respondentiek má so silnou menštruáciou skúsenosť 31 percent, pričom 57 percent z nich vyhľadalo pomoc odborníka. Najmenej pozornosti týmto problémom venujú mladé ženy vo veku od 25 do 34 rokov a naopak najviac lekára navštevujú ženy vo veku 45 až 55 rokov.

Ako sa dá liečiť nezhubný nádor?

Jednou z diagnóz, ktorú môže neprirodzený cyklus signalizovať, je práve spomínaný myóm maternice, ktorý vedelo správne uviesť len 33 percent respondentiek. Jedným z jeho prejavov môže byť napríklad aj anémia. Z prieskumu vyplynulo, že na riešenie problému má výrazný vplyv spôsob liečby, pričom až 86 percent žien si myslí, že sa myóm lieči operačne a 82 percent by radšej navštívilo lekára, ak by vedeli, že sa tento problém dá riešiť aj medikamentózne. Nezhubný nádor maternice sa však dnes dá liečiť tabletkami, ktoré zastavujú jeho rast. Ako podotkla Andrea Maľová, k chirurgickému zákroku prichádza v tom prípade až keď je liečba tabletkami neúčinná.

Slovenské ženy nerady hovoria o svojom menštruačnom cykle,“ uviedla gynekologička, pričom dodala, že mnohé z jej pacientok bývajú prekvapené jej podrobnejšími otázkami, ktoré by mohli pomôcť v lepšej anamnéze problému. Z prieskumu vyplynulo, že až tri štvrtiny respondentiek považujú tému menštruácie v spoločnosti za tabuizovanú. Spoločnosť Gedeon Richter preto v rámci snahy o zvýšenie povedomia o tejto problematike spustila informačnú webstránku www.mojamenstruacia.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom