Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cigareta, žena, fajčiť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: GettyImages
3. júla 2019 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Môžete vďaka fajčeniu oslepnúť? Odborníci sa zhodujú v jednom!

Každý vie, že tabakový dym obsahuje toxické chemikálie. Môže však poškodiť zrak? 

Milióny ľudí riskujú fajčením poškodenie zraku. Upozorňujú na to špecialisti s tým, že aj napriek jasnému prepojeniu, vie iba každý piaty človek, že fajčenie môže viesť k strate zraku. Vo svojom prieskume to zistila britská Asociácia optometristov (Association of Optometrists, AOP). Ako uvádza britská charitatívna organizácia Kráľovský národný inštitút pre nevidiacich (Royal National Institute of Blind People, RNIB), fajčiari majú v porovnaní s nefajčiarmi dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že stratia zrak.

Tabakový dym totiž môže oči viacerými spôsobmi poškodiť alebo zhoršiť ich stav, pretože obsahuje toxické chemikálie, ktoré ich dráždia a poškodzujú. Ťažké kovy, ako sú olovo a meď, sa môžu, napríklad, nazhromaždiť v priehľadnej šošovke, ktorá sa nachádza za zreničkou oka a privádza svetelné lúče do ohniska. Zakalenie šošovky môže následne viesť k šedému zákalu. Fajčenie môže zhoršiť aj problémy so zrakom spôsobené cukrovkou, pretože poškodzuje krvné cievy v zadnej časti oka – sietnici.

Fajčiari sú približne trikrát náchylnejší na vekom podmienenú degeneráciu makuly, ktorá vedie k strate centrálneho videnia. Rovnako je u fajčiarov 16-krát vyššia pravdepodobnosť náhlej straty zraku v dôsledku optickej neuropatie, pri ktorej sa zablokuje prívod krvi do oka.

Prestať fajčiť je teda jedným z najlepších spôsobov, ako si spolu s pravidelnými kontrolami u očného lekára ochrániť zrak.

K téme

Vedci vytvorili prevratný krvný test, dokáže odhaliť všetky tieto ochorenia Prekvapivé zistenie vedcov: Takto skutočne vplývajú doplnky s omega-3 mastnými kyselinami na naše zdravie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.