Múka z kávy? Unikátna novinka pomôže celiatikom aj prírode

Múka z kávy? Unikátna novinka pomôže celiatikom aj prírode
www.inhabitat.com

Kávová múka má viac vlákniny ako celozrnná múka, viac železa ako špenát a viac draslíka ako čerstvá kapusta.

Pri popíjaní vytúženej šálky kávy mnohí milovníci tohto voňavého povzbudzovača zabúdajú na to, koľko odpadu pri jeho výrobe vzniká. Americký inžinier Dan Belliveau, ktorý pomohol vybudovať kávový gigant Starbucks, pri automatizácii výroby zistil, že ide o miliardy kilogramov červenej dužiny, ktorá zostáva po vybratí kávových bôbov z plodov.

Na kilogram kávy kilogram odpadu

Múka z kávy? Unikátna novinka pomôže celiatikom aj prírode
www.inhabitat.com

Časť z kávovej dužiny sa síce používa pri výrobe čaju či na hnojenie, väčšina odpadu sa však hromadí v okolí kávových mlynov a znečisťuje blízke vodné zdroje. Američan sa preto rozhodol tento vedľajší produkt výroby kávy premeniť na užitočnú plodinu, ktorá by pomohla životnému prostrediu a zároveň ľuďom poskytla nutrične hodnotný a chutný produkt.

Aj pre celiatikov

Výsledkom jeho projektu je kávová múka, ktorá sa dá použiť na pečenie koláčov, granoly či na prípravu lineckého cesta, cukroviniek a čokolády. Keďže ide o prirodzene bezlepkovú potravinu, jej pomoc v kuchyni ocenia najmä celiatici.

Po vyše dvoch rokoch vývoja sa kávová múka tento mesiac dostáva na trh. Ak vzbudí záujem, stane sa neoceniteľnou zložkou v boji za záchranu životného prostredia. Ako potvrdil Ben Packard, odpad z kávy je zdrojom znečisťujúcich látok organického pôvodu, ktoré sa rýchlo dostávajú do vody, kde oberajú vodné živočíchy o nevyhnutný kyslík.

Nutrične bohatá

Múka z kávy? Unikátna novinka pomôže celiatikom aj prírode
www.inhabitat.com

Kávová múka má pritom viac vlákniny ako celozrnná múka, viac železa ako špenát a viac draslíka ako čerstvá kapusta. Čo sa týka chuti, nová múka sa ťažko opisuje slovami. „Skúšal som ju už veľakrát, vôbec nechutí ako káva. Má jedinečnú chuť. Ako prvé mi pri ochutnávke napadlo tmavé ovocie – ako čučoriedky, višne, červené hrozno či maliny,“ pokúsil sa opísať chuť kávovej múky Chris Allegro z Intellectual Ventures.

Múku s výrazne zemitou chuťou budú najprv testovať šéfkuchári, pekárne a čokoládovne, potom sa dostane aj k veľkým potravinovým spoločnostiam a bežným konzumentom. V prípade úspechu pomôže prírode, zlepší podmienky malých farmárov aj výživu v chudobných krajinách, pomôže celiatikom a prinesie do kuchýň novú chuť.

www.guardian.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom