Na čo myslieť, keď začínate spolu žiť

Láska
thinkstockphotos

Máte dlhodobý vzťah, rozumiete si a viete si s ním predstaviť stráviť zvyšok svojho života. Najvyšší čas posunúť vzťah na vyššiu úroveň a začať spolu bývať. Na čo však treba pred spoločným bývaním myslieť?

Bývať pod jednou strechou s mužom, ktorého milujete, je úžasné. Ako spolubývajúci však zistíte o sebe množstvo vecí, ktoré ste doteraz nepoznali. Chod domácnosti zrazu bude v réžii vás dvoch a vy sa musíte naučiť spoločne zvládať nástrahy spolužitia vo dvojici.

Najčastejšie problémy spoločného bývania:

Chod domácnosti

Prečo si neumyl riad a kto vynesie smeti? Klasické doťahovanie sa s partnerom o to, kto mal čo urobiť. Žiaľ, nikto iný za vás povinnosti nespraví, a preto pokiaľ chcete predchádzať neustálym hádkam, už na začiatku spoločného bývania si určite, kto bude vykonávať akú činnosť pre úspešný chod domácnosti. Zapojte partnera do domácich prác hneď na začiatku, aby mu bolo jasné, že funkcia upratovačky nepatrí len vám.

Strata súkromia

Všetok voľný čas zrazu začnete tráviť spolu. Pokiaľ vám lezie na nervy a máte chuť, aby na chvíľu zmizol, je to normálne. Každý človek túži mať čas aj sám pre seba. Nezabúdajte preto aj naďalej žiť ako doteraz. Venujte sa svojim koníčkom, stretávajte sa s priateľmi a zároveň rešpektujte aj jeho právo na súkromie a voľný čas.

Spoločné financie

Bývanie, to nie je len neobmedzený sex s partnerom kdekoľvek vám to napadne, ale aj množstvo výdavkov. Hneď na začiatku by ste sa mali dohodnúť na tom, akým spôsobom budete platiť účty. Ideálne je, aby každý z vás mal istú zodpovednosť, a preto si rozdeľte, kto bude čo platiť. Vypočítajte si koľko peňazí ide na povinné platby a koľko vám ostane na spoločnú zábavu a relax.

Spoločné bývanie partnerov, ktorí na takýto krok neboli pripravení, už neraz vyvrcholil do konca vzťahu. Aby ste podobnej situácii predišli, zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

1. Milujete svojho partnera takého aký je a dokážete akceptovať všetky jeho negatíva a zlozvyky?

2. Už viete, ako obaja reagujete v krízových situáciách. Dokážete spolu fungovať, aj keď nastane nejaký vážnejší problém?

3. Keď budete mať rozdielne názory na spoločné bývanie, dokážete nájsť spoločný kompromis a dohodnúť sa?

4. Pred tým, ako začnete spolu bývať, sa uistite, či to aj váš partner s vami myslí tak vážne ako vy s ním, aby ste zbytočne predišli komplikovanému rozchodu, keď už spolu bývate.

5. Kým sa obaja z adaptujete, začiatky budú ťažké. Veríte však, že si s priateľom dokážete vytvoriť príjemnú atmosféru domova?

Ak čakáte, že vďaka spoločnému bývaniu sa zlozvyky vášho partnera vytratia, zložte si ružové okuliare. Pokiaľ sú to len maličkosti, musíte sa s nimi naučiť žiť a závažné problémy nezabúdajte riešiť hneď na začiatku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom