Na Kopaniciach to cez víkend žilo folklórom

Folklórny festival Muziganské Priepasné
SB

V Priepasnom, v tesnej blízkosti Štefánikovej mohyly na Bradle, vznikla počas týchto dní pozoruhodná hudobná tradícia. A portál Dámskajazda bol pri tom!

Aj vám sa zdá, že tradície v poslednej dobe akosi ustúpili do pozadia? Stále sa však nájdu jedinci, ktorým stojí za to vysúkať rukávy a pustiť sa do projektov, vďaka ktorým staré tradície opäť ožívajú.

Vidieť to na dedinských jarmokoch, v mestách na vinobraniach, či rôznych kultúrnych slávnostiach. V malebnej dedinke Priepasné na Kopaniciach sa rozhodli oživiť starú tradíciu a usporiadať folklórny festival.

Myjavský región má bohaté folklórne tradície a tradičná ľudová kultúra je tu stále živá. Mnoho folklórnych súborov vyšlo zo zemitej hudby umelcov pochádzajúcich z obce Priepasné. Mená, ktoré v regióne spomínajú s veľkou úctou sú Ján Kolárik, Ján Petrucha, či Ján Hrajnoha a aj kvôli pripomenutiu týchto hudobníkov vzniklo špecifické podujatie Muziganské Priepasné.

Ľudová hudba z Priepasného patrí medzi výrazné a rázovité tradičné herné štýly na Slovensku. Typická pre ňu bola zemitosť a archaickosť prejavu a súhra sláčikových nástrojov s klarinetom a trúbkou,“ vysvetľuje organizátor podujatia a starosta Priepasného Peter Czere. „Podujatie Muziganské Priepasné malo pripomenúť ľuďom významných priepasňanských muzikantov, no tiež rozširovať ich folklórny odkaz dnešným muzikantským generáciám,“ dodal Czere.

Pre veľké fotografie kliknite na obrázok.

Muziganské Priepasné nebolo len verejné podujatie. Boli to predovšetkým tvorivé hudobné dielne, na ktorých sa počas niekoľkých predchádzajúcich dní učili mladí nadaní muzikanti hrať spôsobom typickým pre región a zvládali najmä kopaničiarske piesne. Mladí hudobníci vedení skúseným hudobníkom a lektorom Petrom Obuchom celý týždeň usilovne cvičili „priepasňanský“ štýl, ktorý potom veľkolepo odprezentovali na slávnostnom galaprograme, kde okrem ďalších vystúpili aj členovia Mužského cirkevného spevokolu z Brezovej pod Bradlom, Kopaničiarska muzika Martina Janšta z Košarísk, či spevácka skupina Plkotnice zo Suchej Loze z Českej republiky.

Celé toto podujatie, vrátane vyvrcholenia v podobe kultúrneho podujatia malo vysokú profesionálnu úroveň zo strany lektorov, i samotnej organizácie. Výsledkom bolo citeľné obojstranné nadšenie – lektorov, muzikantov, a v neposlednej rade divákov. Sme pevne presvedčení, že Muziganské Priepasné dalo základ tradícii, ku ktorej sa každoročne radi vrátime,“ sľubuje Peter Czere.

Folklórny festival Muziganské Priepasné
Tieto šúľance s tvarohom a domácim slivkovým lekvárom chutili tak, ako vyzerajú. Božsky.... SB

K takýmto podujatiam bez debaty patrí aj dobré jedlo, na slávnosti sme ochutnali vynikajúci guláš, tradičnú cigánsku pečienku a naše chúťky na sladké uspokojila ponuka domácich koláčikov. Gazdinky z Priepasného napiekli bohato plnené štrúdle, zázvorníčky, linecké pečivo, perník s čokoládou a kto mal chuť na slané, mohol ochutnať hneď niekoľko druhov vynikajúcich škvarkových pagáčov.

V neďalekom penzióne v dedinke Košariská, kde sme boli ubytovaní, sme zas okúsili vynikajúce šúlance s makom, orechami a tvarohom, bryndzové halušky, či domácu fazuľovú polievku s rezancami. Myjavský región nás však očaril nielen jedlom a folklórom, našli sme tu azda najsrdečnejších ľudí na Slovensku, a krása tohto regiónu sa natrvalo zapísala do našich srdiečok. Tento kraj sme navštívili už druhý krát, no isto nie posledný.

Naša rada na záver: Ak navštívite tieto končiny, neváhajte odstaviť auto, keď sa pred vami odkryje prenádherná krajina a pokochajte sa do sýtosti. Slovensko je ozaj nádherné a máme byť na čo pyšní. Viete prečo. Je to naša krajina, náš domov. Tak buďme naň patrične hrdí!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom