Načo cukor? Používajte zdravé sladidlá!

Jednoduché spôsoby, ako obmedziť cukor v strave
Jednoduché spôsoby, ako obmedziť cukor v strave shutterstock

O cukre sa toho nahovorilo už veľmi veľa. Glukóza, sacharóza, maltóza, glukózo- fruktózový sirup a jediné čo z toho máte vy, je akurát tak bordel v hlave. Čo tak prestať používať klasické sladidlá a prejsť na prírodné alternatívy? Je ich veľa a sú omnoho zdravšou voľbou.

Môžte z nich piecť, variť, používať v surovom stave a stále sú vynikajúce

Už dávno neplatí, že koláče sa dajú robiť iba z cukru pretože: vyšľahať piškóta sa dá jedine zo žĺtka a cukru, sneh bez cukru nedrží, cesto nevykysne ak nemá cukor. Toto všetko sa dá aj s alternatívami.

Negatívne pôsobenie cukru v našom organizme

Cukor a následky

Jednoduché cukry majú väčšinou za následok prudké zvýšenie glykémie. Medzi jednoduché cukry patria spomínané: glukóza, sacharóza, fruktóza, maltóza, či laktóza. Pomocou pri tomto prudkom zvyšovaní cukru v krvi je vláknina, tá pomôže spomaliť rýchle sacharidy. Klasický cukor vo forme ako ho poznáme vlákninu neobsahuje. Ovocie áno. Preto napriek konzumácií rýchlych cukrov vo forme ovocia k prudkému zvyšovaniu jeho hladiny v krvi nedochádza.

V žiadnom prípade vás však nebudeme zásobovať alternatívami vo forme umelých chemických sladidiel. Tie nie sú vhodné, ani keby neexistovalo okrem cukru už nič iné.

Stévia

Táto zelená rastlinka obsahuje stevioly glykozidu, ktoré majú 200- krát väčšiu sladivosť ako samotný cukor. Okrem toho je bez kalórií a ani nezmení hladinu cukru a uspokojí vašu chuť na sladké. Môžete si ju vypestovať aj sami doma, pretože nie je vôbec náročná na starostlivosť, alebo skočiť do najbližšieho bio obchodu a zaobstarať si ju v práškovej, tekutej, alebo tabletkovej verzii.

med, horúci nápoj, , zdravie, škorica, šálka, piť, raňajky

Xylitol

Napriek názvu, ktorý znie veľmi chemicky, chémiu neočakávajte. Xylitol je cukor s nízkym glykemickým indexom získavaný z kôry brezy. Nachádza sa však aj v ovocí a v maličkých množstvách ho produkuje aj naše telo. Jediné, čo s ním nedocielite je kysnuté cesto.

Kokosový cukor

Chuťou pripomína hnedý cukor, ale narozdiel od neho vám pri jeho konzumácii nevyletí cukor v krvi až po strop.

Ďatlový sirup

Veľkou výhodou je aj to, že si ho môžte vyrobiť sami doma. Ak však chcete aby vydržal dlhšie, odporúčame vám ten kupovaný. Chuťou podobný hnedému cukru, konzistenciou paste, alebo klasickému sirupu. Ak ste už niekedy chutnali datle, viete ako bude datlový sirup chutiť.

Med

Najlepší a najkvalitnejší je s prívlastkom „raw“, čiže surový, bez tepelnej úpravy. Napriek vyššiemu obsahu kalórií- v porovnaní s klasickým cukrom sa o vašu postavu báť nemusíte. Je sladší, preto ho stačí menej a okrem uspokojenia „mlsnej“ je med plný vitamínov, antioxidantov a má antibiotické účinky.

Javorový sirup

U nás menej známy, zato v Kanade a Amerike hojne používaný. Využitie má podobné ako kokosový cukor, so svojou bohatou chuťou spraví vaše koláče jemnejšie a lahodnejšie.

Sirup z hnedej ryže

Má prívlastok bezlepkový a je vhodný najmä na pečenie alebo dozdobenie, dosladenie jedál ako sú palacinky, či lievance.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom