Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľkonočné vajíčko s modelom krížnika, 1891
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veľkonočné vajíčko s modelom krížnika, 1891 The Moscow Kremlin
24. januára 2014 Kultúra od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Nahliadnite do fascinujúceho sveta umenia vo Viedni

Susedná Viedeň pripravila aj tento rok rozmanité výstavy, medzi inými s témami umenia ruských šperkov či klasickej moderny, stého výročia vypuknutia Prvej svetovej vojny alebo svetovej výstavy vo Viedni z roku 1873.

Výstava Fabergé v Umelecko-historickom múzeu vo Viedni prinesie v polovici februára jedinečný pohľad do fascinujúceho sveta ruského umenia šperkov. Na 160 takýchto klenotov, pochádzajúcich z Kremeľského múzea a Fersmanovho mineralogického múzea v Moskve, bude po prvýkrát možné vzhliadnuť v Rakúsku. Fabergé je aj dnes svetovým pojmom výnimočných šperkárskych kreácií. K najznámejším patria šperky zo zlata, striebra, krištáľu, vysádzané perlami, rubínmi, diamantami a ďalšími drahými kameňmi. Názov výstavy nesie meno jedného z najvýznamnejších ruských klenotníkov a zlatníkov z prelomu 19. a 20. storočia, Petra Carla Fabergé, ktorý je autorom aj preslávených veľkonočných vajíčok zo zlata, platiny či brilinatov. Lákadlami výstavy budú aj štyri veľkonočné vajicia, ktoré vytvorila firma Fabergé pre cársku rodinu Romanovcov.

Albertina, Wien

Od polovice februára bude sprístupnená aj výstava Viedeň – Berlín, ktorú zostavil viedenský Belveder v spolupráci s Berlínskou galériou. Rozsiahla prehliadka konfrontuje avantgardné umenie secesie okolo roku 1900 v oboch metropolách. K videniu budú diela umelcov ako Otto Dix, George Grosz, Albert Paris Gütersloh, Josef Hoffmann, Frederick Kiesler, Ernst Ludwig Kirchner, Max Liebermann a Egon Schiele.

Secesia je úzko prepojená aj s Prvou svetovou vojnou, ktorej sté výročie vypuknutia si pripomenú aj v susednej Viedni početnými výstavami. Národná knižnica prinesie historické dokumenty, Leopoldovo múzeum vystaví umenie výtvarníkov, ktorí nielen počas vojny tvorili, ale ju aj na vlastnej koži zažili a Židovské múzeum rozsiahlou výstavou priblíži osudy Židov počas Prvej svetovej vojny.

Viedenské múzeum Albertina prinesie od polovice marca majstrovské diela z vlastnej zbierky, od Michelangela, Rembrandta a Rubensa až po Caspar David Friedricha. Nebude chýbať ani svetoznámy Dürerov Poľný zajac, ktorého Albertina vystaví po desiatich rokoch znovu verejnosti. Začiatkom septembra ponúkne múzeum stovku fantazíjnych obrazov svetoznámeho katalánskeho umelca Joana Miró, ktorý sa radí k najpopulárnejším umelcom 20. storočia.

Wien Museum si historickou prehliadkou Experiment metropola pripomenie od polovice mája svetovú výstavu, ktorá sa uskutočnila vo Viedni v roku 1873. Svetová výstava vo Viedni bola prvou v nemecky hovoriacich krajinách a dovtedy najväčšiou svojho druhu. V Prátri vybudovali vtedy okolo 200 pavilónov a rotundu, ktorá sa stala centrálnym symbolom celej prehliadky a okolo šesť miliónov návštevníkov zavítalo na svetovú výstavu. Okrem množstva návštevníkov odštartovala aj novodobú modernizáciu mesta, ktorú prezentácia Experiment metropola taktiež dokumentuje a približuje.

výstava Experiment metropola

Prvú retrospektívu diel Henri de Toulouse-Lautreca vystaví v polovici októbra viedenské Kunstforum a rovnakom čase prinesie Leopoldovo múzeum ďalšieho svetoznámeho umelca, pioniera avantgardy, Alberta Giacomettiho.

K téme

Viedenská plesová sezóna je v plnom prúde Fascinujúce miniatúrne figúrky dobývajú talianske kaviarne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.