Najčastejšie príčiny otráv v domácnosti!

Bux.sk
bux.sk

BRATISLAVA 27. januára (PR) – Viete, aké u nás rastú jedovaté rastliny a žijú jedovaté živočíchy? Vyznáte sa v hubách? Viete poskytnúť prvú pomoc pri otrave? Viete ako v snahe pomôcť neublížiť? Možno ste to nevedeli, ale na Slovensku sa ročne zbytočne otrávi vyše 4 000 ľudí, pričom viac ako polovicu tvoria deti. Hrozivé číslo, ale najstrašnejšie na tom je, že sa veľkej časti dalo predísť.

Máme pre vás super tip, ktorý by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti!

Práve vyšla kniha Neotrávte sa! s podtitulom Najčastejšie príčiny otráv v domácnosti. Vypracovali ju odborníci z Národného toxikologického informačného centra a nájdete v nej všetky informácie o otravách od A po Z.

ČO VŠETKO MÔŽE UŠKODIŤ?

Okrem vyčerpávajúceho zoznamu liekov a látok, ktoré môžu spôsobiť otravu organizmu, nájdete v knihe aj kapitolu s rôznymi látkami, ktoré by sme bežne možno nepovažovali za rizikové.

Napríklad batérie. „Gombíkové“ batérie, malé batérie, napríklad z hračiek, kalkulačiek a pod., po prehltnutí dieťaťu zvyčajne nespôsobujú ťažkosti. Vo väčšine prípadov prejde batéria tráviacim traktom a vylúči sa stolicou. Výnimočne môže batéria uviaznuť napríklad v pažeráku alebo v iných častiach tráviaceho traktu a časom spôsobiť poleptanie.

Alebo éterické oleje (aromatické, prchavé, vonné oleje) ako eukalyptový olej alebo čajovníkový olej. Používajú sa v arómoterapii, pridávajú sa do aromatických lámp i zvlhčovačov vzduchu. Požitie aj malého množstva koncentrovaného éterického oleja môže byť pre dieťa nebezpečné. Po požití dráždia tráviaci trakt, môžu vyvolať závraty, kŕče, poruchy vedomia.

Prvá pomoc? Po vypití nikdy nevyvolávajte vracanie, mohlo by dôjsť k vdýchnutiu tekutiny alebo výparov do pľúc a následnému zápalu. Prvým príznakom vdýchnutia je kašeľ. Nepodávajte mlieko ani tuky. Nepodávajte aktívne uhlie. Kontaktujte lekára.

Máte doma tekutý podpaľovač? Pri vypití aj malého množstva môže dôjsť k vniknutiu výparov alebo aj tekutiny do pľúc a vzniku chemického zápalu pľúc. Vypitie väčšieho množstva môže ovplyvniť stav vedomia a spôsobiť závažnú otravu s celkovými príznakmi.

A čo gélové sviečky? Pre deti majú atraktívnu farbu a vôňu, no keďže obsahujú ropné deriváty a minerálne oleje, môžu deťom uškodiť.

Kniha Neotrávte sa! je neoceniteľnou domácou príručkou. Prináša abecedný zoznam látok, ktoré môžu spôsobiť otravu vrátane jej príznakov a prvej pomoci. Spolu s pohotovostnými telefónnymi číslami sú to užitočné informácie pre všetky rodiny, najmä pre ľudí, ktorí si myslia, že im sa to nemôže stať. Autorky sú odborníčky z Národného toxikologického informačného centra, majú na konte viaceré odborné publikácie u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Do pozornosti tiež dávame praktickú knihu Rodičia sa pýtajú ortopéda, v ktorej sa dozviete všetko o topánkach, správnom chodení, zlozvykoch a získate množstvo tipov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom