Najstaršia loď na Dunaji prežila povodeň 2013 bez ujmy

Bratislavský Propeler
Bratislavská lodná spoločnosť

105 ročný Bratislavský Propeler, ktorý bol po rozsiahlej a celkovej rekonštrukcii v apríli roku 2012 uvedený do svojej novej životnej púte ako Plávajúca galéria svetoznámeho amerického maliara slovenského pôvodu Adolfa Bencu, prežil Bratislavskú povodeň bez akejkoľvek ujmy. Staručký Propeler bol pritom najťažšie skúšanou loďou na pravom brehu Dunaja počas uplynulej povodne.

Mestotvorný prvok Bratislavy

Táto najstaršia lodička, ktorá predstavuje jeden z troch mestotvorných prvkov Bratislavy, a ktorá je synonymom riečnej plavby na Slovensku a najmä v Bratislave, je totiž vyviazaná na tom istom mieste, kde počas celého svojho aktívneho života pristávala na Petržalskej strane Dunaja.

Na tomto mieste sú lode najviac vytláčané smerom do stredu plavebnej dráhy rieky.

Najstarší tanečník na Dunaji

Prúd Dunaja je preto v mieste, kde Propeler stojí, omnoho silnejším a mohutnejším než prúd bližší ku brehu. Ďaleko mladšie dámy nad, ako aj pod Propelerom, pretancovali tohoročný valčík na krásnom modrom Dunaji s pootĺkanými kolenami.

Propeler, tento staručký a najstarší tanečník, aj dnes predviedol, ako sa na Dunaji tancovalo za monarchie, za prvej republiky a predviedol, ako sa dá elegantne a pre radosť Bratislavčanov či hostí Bratislavy elegantne tancovať aj dnes.

Zápas Dávida s Goliášom

Lodník, a tiež technický pracovník Adolf Benca Académie Jozef Pytel, počas celej povodne palubu Propelera neopustil. On držal svoju službu na Propeleri aj vtedy, keď voda na Dunaji dosiahla a prekonala historický rekord a dosiahla viac ako 10 metrovú výšku. Pri tomto vodostave sa dole Dunajom tlačila taká riava, taká energia, ktorú reprezentovalo 10,5 milióna litrov vody za sekundu. Táto riava a sila Dunaja ale nehladkala trup Propelera ako hojivé piešťanské bahno. Tento zápas Dávida s Goliášom – to bola iná mela. Tisíce Bratislavčanov na vlastné oči a milióny televíznych divákov prostredníctvom obrazovky videlo a sú svedkami tých stoviek stromov, pňov, kmeňov, odtrhnutých bój, ktoré sa valili na svojej nedobrovoľnej ceste dolu Dunajom počas tejto povodne. Koľké z týchto ťažkých veľakrát mnohotonových predmetov čelne vrazilo do Propelera?

Toto číslo dnes, keď voda klesla a slnko vyšlo, už nik nespočíta. Aj Jožko Pytel to prestal počítať, keď počet nárazov dosiahol číslo 3000.
Bratislavský Propeler
Bratislavský Propeler v minulosti Bratislavská lodná spoločnosť

Dôstojný vyslanec

Zanedlho sa 105 ročný Propeler, ako Plávajúca galéria Adolfa Bencu, vydá na púť svojimi vodnými cestami smerom proti prúdu Dunaja a kanálom Rýn-Mohan-Dunaj do akvatórií západnej Európy. Propeler, ako plávajúca maľba a galéria, je pozývaný na hosťovanie do všetkých významných miest a prístavov západnej Európy. O to viac sme radi, že sa tento pamätník zachoval.

Bratislavský Propeler bude určite dôstojným vyslancom tak Slovenského umenia, ako aj Slovenského lodiarstva.

Zdroj: Bratislavská lodná spoločnosť

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom