Najväčší mýtus? Vedci tvrdia, že stres takto vplýva na našu smrť

Nehoda, bešťastie, nemocnica, úraz
reklama:

Desať rokov trvajúca štúdia preukázala, že faktor šťastia či stresu má celkom iný vplyv, ako sa väčšina z nás nazdáva.

Britsko-austrálsky výskumný projekt s názvom Million Women Study potvrdil, že pocity nešťastia a stres nemajú priamy vplyv na riziko predčasného úmrtia. Výsledky vedci uverejnili v magazíne Lancet.

Ochorenie robí nešťastným, no nešťastie samo o sebe nespôsobuje choroby,“ uviedla Bette Liu z University of New South Wales. Výsledky desať rokov trvajúcej štúdie na takmer milióne žien preukázali, že faktor šťastia a stresu nemal počas doby jej trvania žiaden dopad na úmrtnosť.

Spoluautor výskumu Richard Peto z Oxfordskej univerzity doplnil, že u príležitostných fajčiarov sa riziko predčasného úmrtia počas trvania štúdie zdvojnásobilo a u pravidelných dokonca strojnásobilo. To však považuje za irelevantné, keďže nepriamy efekt môže spôsobiť aj vyššia konzumácia alkoholu či prejedanie sa. Samotné šťastie však na predčasnú smrť priamo nevplývalo. Peto však upozornil aj na mýtus o spojitosti stresu a infarktu, ktorého sa ľudia nedokážu zbaviť. „Nie je to pravda, ale ľudom vyhovuje, ak v to veria,“ povedal.

Podľa slov Philipa de Souta Barreta a Yvesa Rollanda z fakultnej nemocnice vo francúzskom Toulouse je však potrebný ďalší výskum, keďže stres v období akým je detstvo, môže mať významný dopad na zdravie človeka v dospelom veku.

12. decembra 2015

Odporúčané články

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod