Nebežte o život

Lucka
Lucka

BRATISLAVA 2. septembra (PR) – Beh je v súčasnosti nepochybne jedným z najobľúbenejších športov vôbec. Veď spaľuje kalórie, buduje svaly, zlepšuje výkon vášho srdca aj pľúc, odbúrava stres a celkovo zlepšuje kondíciu. Stačí len obuť si tenisky a nechať si vetrom hladiť tvár. Neurobte si však z neho peklo len kvôli nesprávnemu pitnému režimu!

Čo piť?

Mnoho bežcov má pocit, že akonáhle prebehnú pár metrov, musia si nutne doplniť stratené tekutiny a minerály špeciálnym iontovým nápojom. Nie je to však pravda. „Ak nie ste bežec – profesionál a netrénujete na maratón, bude vám úplne postačovať štandardné doplnenie tekutín a minerálov vo forme čistej pramenitej vody s nižšou mineralizáciou pred a po tréningu,“ vysvetľuje MUDr. Beňová a dodáva: „Najdôležitejšie je počúvať svoje telo – ak ste smädní aj počas behu, kľudne sa napite. Siahnite však po nechladenej vode izbovej teploty, studené nápoje by mohli v rozohriatom organizme spôsobiť šok.“

Kvalitná nesladená káva bez mlieka pred behaním môže naštartovať spaľovanie tukov. Nie je však vhodná na doplnenie stratených tekutín. Odborníci neodporúčajú ani koncentrované ovocné džúsy – veľké množstvo cukru zvyšuje totiž hladinu krvného cukru, dôsledkom čoho sa sladká tekutina horšie odbúrava zo žalúdka. Je preto vhodné zriediť ich. Najlepšie je však siahnuť po čistej pramenitej nízkomineralizovanej vode, ktorá je prirodzenou tekutinou pre náš organizmus. Napríklad Lucka obsahuje všetky dôležité minerály v správnom pomere, takže je ideálna na doplnenie stratených tekutín a minerálov aj pri športovaní. S praktickým športovým uzáverom si ju navyše môžete zobrať kamkoľvek so sebou. Dopriať si môžete raz za čas aj malé nealko pivo, najmä po behu, kde ste sa veľmi spotili. Ale až po hydratovaní vodou, ako odmenu.

Ako teda piť pred, počas a po behaní?

Pred: Pite primerane a častejšie, to znamená 1,5 – 2 dcl každú hodinku. 2 hodiny pred samotným tréningom pite častejšie (každých 20 – 30 minút), naposledy však pite pol hodinu pred behaním. Ak pred behom vypijete príliš malé množstvo vody, môže sa dostaviť pocit únavy a vyčerpania z dôvodu pomalšieho odbúravania svalového glykopénu.

Počas: Počas studenších jesenných dní pocit smädu nie je taký intenzívny, ako počas horúčavy. Vždy prispôsobte príjem tekutín vášmu aktuálnemu stavu, dĺžke a intenzite behania a okolitej teplote – pitím vody zabránite poklesu výkonnosti a prehriatiu organizmu. Dôležité je počúvať svoje telo – ak ste smädní, napite sa.

Po: Nezabudnite doplniť stratu tekutín po tréningu, neprelievajte sa však! Stačia malé dávky 2-3 dcl čistej pramenitej vody každú pol hodinu. To, že ste opäť dostatočne hydratovaní spoznáte podľa číreho moču.

Niekoľko faktov o behu:

1. Ročne sa po celom svete predá viac ako miliarda bežeckých topánok.

2. Fyzicky aktívni ľudia majú o 60% nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby ako nešportovci.

3. Počas behu vaše srdce pumpuje viac krvi po celom tele – do svalov, aj životne dôležitých orgánov či mozgu. Aj preto beh osviežuje nielen telo, ale aj vašu myseľ.

4. Aj keď ste len super-pomalý bežec, spálite počas behu aspoň 10 kalórií za minútu. To znamená, že spálite polovicu horkej čokolády za menej ako 23 minút.

5. 12 zo svetovej TOP 20-tky maratónskych bežcov patrí do kmeňa Kalenjin v severozápadnej Keni.

6. Na chodidle máme 26 kostí, 33 kĺbov, 112 väzov, celú sieť nervov, šliach a ciev a to všetko musí spolu ladiť ako hodinky, keď sa rozhodnete bežať!

7. Vďaka behu sa vaše kosti stávajú silnejšími: podľa výskumov bol obsah minerálov kostí predkolenia u mužských bežcov v priemere o 15,2 % vyšší ako u mužov so sedavým spôsobom života.

8. Beh je účinnejší ako diéty a niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, dokáže totiž znížiť a stabilizovať systolický aj diastolický tlak. Ak však už ste v zdravom pásme, ďalej sa znižovať nebude.

9. Viete, že šprintovať 8 sekúnd a potom džogingovať 12 sekúnd po dobu 20 minút je až 5x účinnejšie pri spaľovaní tukov ako 40-minútový beh tou istou rýchlosťou?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom