Nedostatok tohto vitamínu zvyšuje riziko vzniku demencie

staroba, starnutie, manželstvo, pár, dvaja, láska, starší muž a žena
shutterstock.com
reklama:

Vyplýva to z britského výskumu, ktorého výsledky publikovali v magazíne Neurology.

U starších ľudí, ktorí trpia nedostatkom vitamínu D, existuje väčšie riziko vzniku demencie alebo Alzheimerovej choroby. Vyplýva to z britského výskumu, ktorého výsledky publikovali v magazíne Neurology. Vitamín D sa nachádza napríklad v rybách, jeho zdrojom je aj slnečné žiarenie. Jedným z dôvodov jeho nedostatku u starších ľudí je to, že ich pokožka má zníženú schopnosť meniť slnečné lúče na tento vitamín.

Prečítajte si aj: Ako zmierniť príznaky stareckej demencie?

Riziko sa môže zvýšiť až dvojnásobne!

Výskum, ktorý realizovali na univerzite v Exeteri, trval šesť rokov. Medzinárodný tím vedcov viedol David Llewellyn. Vzorku tvorilo 1650 ľudí starších ako 65 rokov a hoci nešlo o prvý výskum s takýmto obsahom, bol jedným z najrozsiahlejších. Na jeho začiatku sa u žiadneho z účastníkov neprejavili príznaky demencie alebo kardiovaskulárnych ochorení. Nikto z nich tiež neprekonal mŕtvicu. Na konci výskumu však zistili, že u 1169 ľudí, ktorí mali v tele dostatok vitamínu D, existovala desaťpercentná šanca, že dostanú demenciu. Sedemdesiati účastníci mali vážny nedostatok tohto vitamínu, pričom riziko vzniku demencie sa u nich zvýšilo dvojnásobne.

Prečítajte si aj: Ako sa ochrániť pred stareckou demenciou?

Sú potrebné ďalšie výskumy

Očakávali sme, že objavíme spojitosť medzi nízkym množstvom vitamínu D v tele a rizikom vzniku demencie a Alzheimerovej choroby, no výsledky boli prekvapivé – zistili sme, že ich prepojenie je dvakrát väčšie, ako sme pôvodne predpokladali,” vyjadril sa Llewellyn. Zároveň však dodal, že na to, aby mohli vitamín D začať používať preventívne proti vzniku týchto ochorení alebo aby spomalili ich priebeh, budú určite potrebné ešte ďalšie výskumy. Takýto postup je nevyhnutný aj podľa Clare Walton z Alzheimerovej spoločnosti. Ako uviedla, existuje totiž šanca, že nízky obsah vitamínu D i vznik demencie môže spôsobovať niečo celkom iné. Ak by to tak bolo, užívanie výživových doplnkov a vystavovanie sa slnečnému žiareniu by bolo v rámci prevencie zbytočné.

11. augusta 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod