Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žena sediaca na fitlopte s jednou nohou na váhe
4. februára 2014 ZdravieZdravý život od MonaSITA Diskusia()

Negatívne dôsledky obezity na život

V súčasnosti sa výzoru pripisuje veľmi dôležitý význam a ľudia s normálnou hmotnosťou majú často predsudky voči obéznym jednotlivcom. Ako vlastne okrem zdravia vplývajú kilá navyše na náš život?

V snahe byť zdraví a vyzerať skvelo, sme vytvorili nepriateľské prostredie pre ľudí s nadváhou. Ocitli sa na okraji spoločnosti. V súčasnosti sa výzoru pripisuje veľmi dôležitý význam a ľudia s normálnou hmotnosťou majú často predsudky voči obéznym jednotlivcom. Najčastejším z nich je, že sú považovaných za lenivých. Tých, ktorí sa o seba nestarajú. Človek s príťažlivým fyzickým vzhľadom sa javí zaujímavejší, šikovnejší, výkonnejší v zamestnaní. Dôsledkom týchto predsudkov je skutočnosť, že obezita sa čoraz menej objavuje vo vyšších spoločenských vrstvách. Štíhlejší ľudia sú teda úspešnejší.

Obézni ľudia majú menší plat

Aký je finančný dopad obezity na človeka s týmto problémom? Jednak zamestnávateľ prijme radšej štíhlejšieho uchádzača o miesto. U neho totiž predpokladá menšiu chorobnosť a vyššiu výkonnosť. A jednak po prijatí do zamestnania ( ako tvrdia niektoré štúdie) sa vyskytla tendencia znižovania platov zamestnancom s nadváhou. Prečo je to tak? Súvisí to s nespokojnosťou zamestnávateľa a obavou o častú práceneschopnosť či nízku fyzickú zdatnosť. I zvýšená spotreba liekov na liečbu chorôb spôsobených nadváhou značne zoštíhľuje peňaženku. Ste obézni a zjete toho viac? Viac jedla stojí viac peňazí. Ďalší možný negatívny finančný dopad obezity na jednotlivca.

Nadváha a stres

Predsudky spoločnosti, neúspech v zamestnaní a v citovom živote, zdravotné problémy. To všetko negatívne vplýva na psychiku. Obézni človek stráca sebavedomie. Nenávidí sám seba a najmä svoje telo. Bežný výlet na kúpalisko môže spôsobiť stresujúci zážitok. A začína kolobeh, z ktorého ťažko uniknúť. Vplyvom stresu jeme viac, priberáme. A následne prežívame stres so zvýšenej hmotnosti. Výživa bola teda vždy tesne prepojená so stresom. Prečo? Nesprávna výživa zvyšuje náchylnosť k nemu. A naopak. Stres sa podieľa na zhoršení výživy.

Odporúčané články

Skvelé desatoro pre chudnutie Čo vám najčastejšie bráni v chudnutí?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:

Z kategórie Lifestyle

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies