Neliečená cukrovka skracuje život o 15 rokov!

Diabetes, žena, zdravie, cukrovka, injekcia
shutterstock.com

Diabetes je jedným z najčastejších a najzávažnejších ochorení a pokiaľ sa správne a včas nelieči, môže viesť k ohrozeniu života. Až tretina pacientov však o svojom ochorení netuší.

Svetový deň diabetu, ktorým je 14. november, je každoročne príležitosťou venovať pozornosť tomuto ochoreniu a zvýšiť povedomie verejnosti o jeho závažných sprievodných komplikáciách. Cukrovka je jedným z najčastejších a najzávažnejších ochorení a pokiaľ sa správne a včas nelieči, môže viesť k ohrozeniu života. Až tretina pacientov však o svojom ochorení netuší, a tak sa ani nelieči. Ako dôsledok nekontrolovanej cukrovky sa im zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení, zlyhania obličiek, slepoty či amputácie končatiny.

Mnohí z nás o svojej cukrovke nevedia

Na Slovensku žije v súčasnosti zhruba 350-tisíc diabetikov a odborníci predpokladajú, že ďalších 100 až 150-tisíc o ochorení nevie, respektíve sa nachádza v štádiu rizikových prediabetických syndrómov. Pokiaľ cukrovka nie je dostatočne kontrolovaná liečbou, môže byť príčinou mnohých závažných, až život ohrozujúcich komplikácií a môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 10 až 15 rokov.

Najčastejšie príznaky

Nárast počtu prípadov diabetu označujú lekári za najrýchlejšie sa rozvíjajúcu globálnu epidémiu 21. storočia. Každý človek by mal preto poznať rizikové faktory a varovné prejavy ochorenia, aby včas vyhľadal lekára. Medzi príznaky diabetu patrí nadmerné močenie, neustály smäd, celková vyčerpanosť, poruchy ostrosti zraku, pocit brnenia či pálenia v končatinách, opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie, ale aj pomalé hojenie rán, či schudnutie bez známej príčiny.

U diabetikov sa v tele prestáva vytvárať inzulín – hormón, ktorý pomáha meniť glukózu z potravy na energiu. Tú potrebujú všetky bunky v tele na svoju správnu funkciu. Keď sa glukóza nespaľuje a dochádza k jej hromadeniu v krvi, postupne ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Práve postihnutia ciev a nervov bývajú najčastejšou príčinou závažných komplikácií cukrovky.

Najviac trpí srdce a cievy

Srdcovocievne ochorenia hrozia diabetikom dva až štyri razy častejšie ako zdravým ľuďom. Cukrovka poškodzuje cievy najmä procesom aterosklerózy, pri ktorom sa zužujú alebo aj úplne uzavrú tepny a tým dochádza k nedokrveniu orgánov. V prípade, ak postihne tepny srdca, mozgu, tepny dolných končatín či aortu, je mimoriadne nebezpečná. Môže totiž dôjsť k akútnemu srdcovému infarktu, náhlej cievnej mozgovej príhode, chronickému zlyhávaniu srdca alebo dokonca aj náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu. Ateroskleróza dolných končatín môže zase viesť k odumieraniu tkaniva nohy a vyžadovať až jej amputáciu.

Neuropatia postihuje až 70 percent cukrovkárov

Ďalšou častou komplikáciou cukrovky je poškodenie nervov – diabetická neuropatia, ktorou trpí približne 50 až 70 percent pacientov. Vysoká hladina glukózy môže napádať nervy, ktoré vedú do končatín, ale aj tie, ktoré vysielajú signály do srdca, žalúdka, močového mechúra alebo pohlavných orgánov. Neuropatia tak môže spôsobovať problémy s trávením, vyprázdňovaním či v intímnom živote. Súčasné poškodenie nervov a ciev v končatinách môže viesť k takzvanej diabetickej nohe. Infekcie, vredy alebo deštrukcia tkaniva nohy môžu smerovať podobne ako pri ateroskleróze až k amputácii končatiny. Samotné riziko amputácie je u diabetikov 15 až 40 ráz vyššie, než u zdravých ľudí.

Ďalšie nebezpečné komplikácie – strata zraku a poškodenie obličiek

Diabetes je zároveň najčastejšou príčinou zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby alebo transplantácie obličky. Pre vysokú hladinu glukózy totiž strácajú bunky obličiek filtračnú schopnosť, čím vzniká diabetická nefropatia. Cukrovka postihuje tiež drobné cievky očí, najmä sietnice. Takzvaná diabetická retinopatia môže spôsobiť čiastočnú stratu zraku a bez liečby môže viesť až k slepote. Diabetici majú riziko oslepnutia 10 až 20-násobne vyššie, ako iní ľudia. Ďalším negatívnym vplyvom cukrovky na organizmus je znižovanie schopnosti imunitného systému bojovať proti infekciám, čo zvyšuje riziko nákazy rôznymi ochoreniami a aj ich priebeh býva u diabetikov ťažší, ako u zdravých ľudí. Vďaka vysokej hladine cukru získavajú baktérie a plesne živnú pôdu pre svoj rast a infekcie sa rozvíjajú rýchlejšie.

Nepodceňujte prevenciu

Rovnako ako pri iných ochoreniach aj pri cukrovke zohráva dôležitú úlohu samotná prevencia. Jej základom a zároveň liečbou komplikácií cukrovky je najmä dobrá kontrola glukózy v krvi, liečba vysokého krvného tlaku, zníženie hladiny cholesterolu a tukov v krvi, ako aj včasné odhalenie komplikácií a ich správna, intenzívna liečba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom