Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sexi muž, chlap,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. decembra 2015 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Neuveriteľné, aj spermie vplývajú na váhu vášho partnera!

Dánski vedci prišli na tento nasledujúci zaujímavý  objav.

Hmotnosť muža môže ovplyvniť informácie, ktoré prenášajú jeho spermie. Tvrdia to dánski vedci v štúdii publikovanej v magazíne Cell Metabolism. Ako napísali, vďaka výskumu objavili možný dôvod, prečo dieťa obézneho otca má predispozíciu na toto chronické ochorenie.

V rámci výskumu vedci analyzovali spermie trinástich štíhlych a desiatich obéznych mužov. Výsledky ukázali, že pohlavné bunky mužov s obezitou sa líšia, a to na epigenetickej úrovni, čiže v spôsobe ako sa jednotlivé gény aktivujú a zostávajú aktívne. Túto zmenu pritom pozorovali predovšetkým pri génoch, ktoré ovplyvňujú vývin a fungovanie mozgu. V druhej časti štúdie vedci analyzovali spermie šiestich obéznych mužov, ktorí podstúpili operačný zákrok za účelom zníženia hmotnosti. Najprv študovali pohlavné bunky pred operáciou, následne týždeň po nej a napokon rok po zákroku. Spermie odobraté pred operáciou a po roku od nej sa v priemere líšili v piatich tisícoch štrukturálnych zmien v DNA. Zmeny pritom nastali v oblastiach podieľajúcich sa na kontrole chuti k jedlu.

Na to, aby vedci mohli s istotou povedať, čo tieto zmeny znamenajú a ako môžu ovplyvniť potomkov, je podľa nich potrebné vykonať ďalšie štúdie. Ako však uviedli, nové dáta ponúkajú prvé dôkazy o tom, že spermie prenášajú informáciu o zdravotnom stave muža. „Náš výskum by mohol prispieť k zmenám správania sa, predovšetkým správania sa muža pred počatím potomka,“ uviedol Romain Barres z Univerzity v Kodani. „Je bežnou znalosťou, že keď je žena tehotná, musí sa o seba starať – nepiť alkohol, vyhýbať sa škodlivým látkam a podobne – no, ak je na našich záveroch niečo pravdivé, potom by tiež mali vzniknúť odporúčania pre mužov,“ doplnil.

Vedci sa tiež nazdávajú, že prenos informácie o hmotnosti otca na dieťa môže mať preňho prínos z evolučného hľadiska. „Táto informácia môže byť užitočná pre jedincov, aby sa lepšie adaptovali z generácie na generáciu. Keď je dostatok jedla, môže to pre dieťa znamenať, že bude jesť viac a tak viac narastie,“ priblížil Barres, ktorý tiež upozornil, že uchovávanie energie v podobe tuku bolo dlhodobo výhodou pri ochrane pred hladomorom a infekciami. „V histórii ľudstva je obezita nevýhodou len krátko, pretože prináša riziko rôznych ochorení, cukrovky a rakoviny,“ uviedol tiež.

K téme

Vedci odhalili, že toto bojové umenie pomáha liečiť rakovinu Toto sú jedlá,ktorými sa dá bojovať proti bolestivým zápalom v tele!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.