Neuveriteľné, aj spermie vplývajú na váhu vášho partnera!

Sexi muž, chlap,
reklama:

Dánski vedci prišli na tento nasledujúci zaujímavý  objav.

Hmotnosť muža môže ovplyvniť informácie, ktoré prenášajú jeho spermie. Tvrdia to dánski vedci v štúdii publikovanej v magazíne Cell Metabolism. Ako napísali, vďaka výskumu objavili možný dôvod, prečo dieťa obézneho otca má predispozíciu na toto chronické ochorenie.

V rámci výskumu vedci analyzovali spermie trinástich štíhlych a desiatich obéznych mužov. Výsledky ukázali, že pohlavné bunky mužov s obezitou sa líšia, a to na epigenetickej úrovni, čiže v spôsobe ako sa jednotlivé gény aktivujú a zostávajú aktívne. Túto zmenu pritom pozorovali predovšetkým pri génoch, ktoré ovplyvňujú vývin a fungovanie mozgu. V druhej časti štúdie vedci analyzovali spermie šiestich obéznych mužov, ktorí podstúpili operačný zákrok za účelom zníženia hmotnosti. Najprv študovali pohlavné bunky pred operáciou, následne týždeň po nej a napokon rok po zákroku. Spermie odobraté pred operáciou a po roku od nej sa v priemere líšili v piatich tisícoch štrukturálnych zmien v DNA. Zmeny pritom nastali v oblastiach podieľajúcich sa na kontrole chuti k jedlu.

Na to, aby vedci mohli s istotou povedať, čo tieto zmeny znamenajú a ako môžu ovplyvniť potomkov, je podľa nich potrebné vykonať ďalšie štúdie. Ako však uviedli, nové dáta ponúkajú prvé dôkazy o tom, že spermie prenášajú informáciu o zdravotnom stave muža. „Náš výskum by mohol prispieť k zmenám správania sa, predovšetkým správania sa muža pred počatím potomka,“ uviedol Romain Barres z Univerzity v Kodani. „Je bežnou znalosťou, že keď je žena tehotná, musí sa o seba starať – nepiť alkohol, vyhýbať sa škodlivým látkam a podobne – no, ak je na našich záveroch niečo pravdivé, potom by tiež mali vzniknúť odporúčania pre mužov,“ doplnil.

Vedci sa tiež nazdávajú, že prenos informácie o hmotnosti otca na dieťa môže mať preňho prínos z evolučného hľadiska. „Táto informácia môže byť užitočná pre jedincov, aby sa lepšie adaptovali z generácie na generáciu. Keď je dostatok jedla, môže to pre dieťa znamenať, že bude jesť viac a tak viac narastie,“ priblížil Barres, ktorý tiež upozornil, že uchovávanie energie v podobe tuku bolo dlhodobo výhodou pri ochrane pred hladomorom a infekciami. „V histórii ľudstva je obezita nevýhodou len krátko, pretože prináša riziko rôznych ochorení, cukrovky a rakoviny,“ uviedol tiež.

5. decembra 2015

Odporúčané články

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod