Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Než zomriem: Inšpiratívny projekt stiera hranice
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.mymodernmet.com
14. novembra 2013 od zzSITA Diskusia()

Než zomriem: Inšpiratívny projekt stiera hranice

Na začiatku bola čierna tabuľa, vedierko plné kried a jedna veta. Experiment ľudí natoľko chytil, že sa rozšíril od USA cez Juhoafrickú republiku, Argentínu, Dánsko až po Kazachstan a dnes spája ľudí na celom svete.

Život každého človeka na tomto svete limitovaný, väčšina ľudí sa však podľa toho v každodennej rutine nespráva. Mladá umelkyňa Candy Chang k nim patrila tiež. Keď jej v roku 2010 zomrel blízky človek, váha reality na ňu prudko doľahla. „Prešla som si dlhým obdobím smútku a depresie,“ uviedla Candy, ktorá sa po istom čase so smrťou vyrovnala, na svet sa však začala pozerať novými očami. „Chcela som si uchovať túto novú perspektívu. Je také ľahké nechať sa uniesť rutinou a zabudnúť na to, na čom vám najviac záleží,“ povedala Američanka, ktorá sa rozhodla pre malý experiment.

[captionid=“attachment_45963″align=“alignright“width=“640″]www.mymodernmet.com[/caption]Vo februári 2011 v susedstve New Orleansu našla opustený dom, ktorého stenu s pomocou priateľov premenila na veľkú tabuľu. Na obrovskú plochu následne nakreslila linajky a napísala jedinú vetu: „Než zomriem, chcem…“. Pred domom nechala ležať vedierko s kriedami a pobrala sa domov.

Na druhý deň ju čakalo prekvapenie – tabuľa bola do posledného miesta pokrytá stovkami odkazov so snami a túžbami cudzincov a zoznam stále rástol. „Bol to len experiment, nevedela som, čo mám od toho očakávať. Odkazy ale stále pribúdali: Než zomriem, chcem spievať pre milióny divákov, ešte raz ju držať v náručí, vidieť svoju dcéru zmaturovať, jesť viac neznámych jedál, zbaviť sa všetkých neistôt, zasadiť strom, splniť si detský sen, byť sám sebou… Zoznam nemal konca. Reakcie ľudí ma rozosmiali aj dojali. Zistila som, že nie som jediná, ktorá sa snaží pochopiť tento svet,“ uviedla prekvapená Candy.

[captionid=“attachment_45964″align=“alignnone“width=“640″]www.mymodernmet.com[/caption]

Projekt s názvom „Before I die“ sa krátko na to začal šíriť do celého sveta. Na žiadosť fanúšikov Candy vytvorila stručný návod, v ktorom ľuďom poradila, ako by podobnú „stenu“ mohli zriadiť aj vo svojom susedstve. Unikátna stena s inšpiratívnymi myšlienkami začala žiť vlastným životom – doteraz sa vďaka dobrovoľníkom, ktorých táto myšlienka nadchla, objavila v 25 jazykoch vo vyše 60 krajinách sveta vrátane Kazachstanu, Portugalska, Japonska, Dánska, Iraku, Argentíny či Juhoafrickej republiky.

Pri stene sa zastavujú ľudia, ktorí o projekte v USA vôbec nevedeli, no i tak sa chcú podeliť o svoje túžby a sny. Každá stena je tak originálom, ktorý slúži ako zdroj inšpirácie i útechy a pomáha ľuďom pochopiť, koľko majú ľudia spoločného. „Tieto steny pomáhajú ľuďom vnímať krásu aj tragédiu života a zdieľať ich s ľuďmi okolo nich,“ myslí si Candy.

Za každou stenou a každým nápisom sa pritom ukrývajú zaujímavé príbehy, ktoré sa umelkyňa rozhodla spracovať knižne. Kniha Before I day uzrela svetlo sveta uplynulý týždeň a autorka o nej prezradila: „Kniha je plná našich nádejí, strachu, humoru a hlbokého žiaľu. Je to pripomienka pút, ktoré nás spájajú a zároveň šanca zamyslieť sa nad najzákladnejšou otázkou života.“

http://beforeidie.cc/

K téme

Nepáči sa vám vaša spálňa? Pozrite si fotografie, ktoré odhaľujú, ako bývajú ženy po celom svete Rok bez televízie: Rodičia našli spôsob, ako dostať deti von

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.