Nový vedecký objav: Spánok vášmu bábätku prospieva aj takto

spiace bábätko, spánok, snívať, batoľa, dieťa, novorodenec, dieťatko
Thinkstock
reklama:

Tím vedcov z britskej Sheffieldskej univerzity a Rúrskej univerzity v nemeckom Bochume odhalil ďalšie zaujímavé benefity spánku našich najmenších.

Spánok pomáha bábätkám v rozvoji pamäte a uchovaní poznatkov, ktoré sa naučili. Tvrdí to tím vedcov z britskej Sheffieldskej univerzity a Rúrskej univerzity v nemeckom Bochume.

Túžite mať šťastné dieťa? Spoznajte týchto 5 zásad

V pokuse, ktorý popísali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, sledovali schopnosť zapamätať si jednoduché úlohy u 216 bábätiek vo veku od šesť do dvanásť mesiacov. Kým polovica detí spala do štyroch hodín po vyučovaní, druhá skupina bdela alebo spala menej ako 30 minút. Na druhý deň mali bábätká zopakovať úlohy, ktoré sa naučili.

Akým spôsobom deťom čítať rozprávky?

Ako ukázali výsledky, skupina detí, ktorá mala výdatný spánok, dokázala zopakovať v priemere jeden a pol úlohy, zatiaľ čo deti bez spánku nezopakovali ani jednu.

Tie, ktoré po výučbe spali, sa učili dobre, tie, ktoré nespali, sa nenaučili nič,” uviedla pre BBC News Jane Herbert zo Sheffieldskej univerzity. Ako tiež vedkyňa doplnila, zistenia sú obzvlášť zaujímavé, pretože nasvedčujú tomu, že optimálny čas na učenie bábätiek je pred spánkom. Vedci na základe výsledkov vyzdvihli aj prínos čítania deťom pred tým, než ich rodičia uložia na spánok.

13. januára 2015

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod