Od handier k bohatstvu: Študentka zmenila život stovkám žien

Od handier k bohatstvu: Filipínčanka zmenila život stovkám žien
Rags2Riches

Na začiatku boli ženy, ktoré z odpadu vyrábali koberce a za celodennú prácu dostali 20 centov. Vďaka odhodlaniu Reese Fernandez vznikla ekologicko-etická značka Rags2Riches, ktorá dala financie a uznanie chudobným Filipínčankam, odľahčila životné prostredie a zákazníkom ponúkla unikátnu módu.

V jednom z najchudobnejších miest na svete šikovná študentka spustila unikátny projekt, ktorý chudobným filipínskym ženám postupom času priniesol nielen peniaze, ale aj potrebné sebavedomie, uznanie a samostatnosť. Projekt Rags2Riches (Od handier k bohatstvu), ktorý založila dnes už 28-ročná Reese Fernandez, pomohol ženám žijúcim medzi odpadkami vo vyše 21 komunitách a správy o ňom sa stihli z Manily rozšíriť do celého sveta.

[captionid=“attachment_48201″align=“alignright“width=“640″]
Odhandierkbohatstvu:Filipínčankazmenilaživotstovkámžien
Rags2Riches

Rags2Riches[/caption]Štvrť Payatas v hlavnom meste Filipín domáci poznajú ako najväčšiu skládku odpadu v krajine. Na kopci tvorenej zo smetí, ktorý sa šplhá do výšky sedemposchodovej budovy, žije okolo 12-tisíc chudobných rodín, pre ktoré sa smeti stali hlavným zdrojom obživy. Výnimku netvorila ani skupina miestnych žien, ktorá sa rozhodla z kusov handier nájdených na smetisku tkať nové koberce. O šikovnom nápade sa však čoskoro dozvedeli ďalší ľudia, ktorý sa postavili do úlohy sprostredkovateľov a ženy, ktoré odrobili všetku prácu, tak pripravili o väčšinu príjmov. „Miestne ženy dokázali denne vytvoriť asi desať kobercov, ich profit na konci dňa sa však obmedzil na necelých 20 centov. Keď zoberieme do úvahy prácu, ktorú robili, bola tá čiastka smiešne malá. Nedokázali tak ani nakŕmiť svoju rodinu, nieto ešte snívať o jasnejšej budúcnosti,“ uviedla Reese Fernandez, ktorá sa odmietla prizerať, ako ženy v ťažkej situácii sprostredkovatelia predaja každodenne zdierajú.

V roku 2007 Reese založila spoločnosť Rags2Riches, ktorá si za hlavný cieľ kládla priame spojenie remeselníkov so zákazníkmi. Ženám tak chcela vrátiť nielen peniaze, ktoré im patrili, ale aj pýchu z predaných produktov, ktoré samy vyrobili. Keď s nápadom oslovila miestne ženy, nestretla sa s veľkým úspechom. Zo strachu riskovať sa k nej zo začiatku pripojili len tri Filipínčanky, ďalšie sa pridávali až po niekoľkých týždňoch, keď ľudia v Manile prejavili záujem o pestrofarebné rohožky. „Z trojice bolo zrazu desať žien, potom 50, 100, 900,“ spomína filantropka.

[captionid=“attachment_48202″align=“alignnone“width=“640″]
Odhandierkbohatstvu:Filipínčankazmenilaživotstovkámžien
Rags2Riches

Rags2Riches[/caption]

Reese to však nestačilo a neustále premýšľala, ako by ženám pomohla vylepšiť biedny život na skládkach. Veľký prelom prišiel o dva mesiace neskôr, keď spoznala módneho návrhára Raja Laurela: „Nevedeli sme nič o móde, len sme chceli pomôcť komunite. Potrebovali sme niekoho, kto by nám pomohol s dizajnom, aby sme mohli našim výrobkom pridať na hodnote. Našli sme Raja a ukázali mu, čo robíme. Bol nadšený a okamžite súhlasil, že nám pomôže.“

Dizajnér hneď na druhý deň Reese poslal návrhy produktov, ktoré by ženy mohli vyrábať z kúskov handier – od kozmetických taštičiek, cez kabelky, peňaženky, puzdrá na okuliare, podkolienky či aktovky. Ženy začali vyrábať predmety podľa Rajových návrhov a na trhu sa po nich len tak zaprášilo. Svoje miesto si čoskoro našli i v miestnych butikoch, kde niesli hrdú značku Rags2Riches.

[captionid=“attachment_48205″align=“alignright“width=“640″]
Odhandierkbohatstvu:Filipínčankazmenilaživotstovkámžien
Rags2Riches

Rags2Riches[/caption]Ani tu sa však cesta pre Reese Fernandez neskončila. „Viac ako o predaj produktov mi išlo o blaho remeselníčiek, o ich spoluprácu s umelcami, o starostlivosť o životné prostredie a propagáciu filipínskej kultúry. Je to tiež o partnerstve a dobrovoľníctve,“ uviedla Reese.

Výrobky z dielne Rags2Riches sú ekologické a etické zároveň. Využívajú organické materiály, recykláciu a pomáhajú chudobným. Dnes už ponúkajú prácu pre viac ako 900 filipínskych žien v Manile a blízkom okolí. Keďže väčšina žien sa popri práci musí starať aj o rodinu, denne pracujú len niekoľko hodín, za čo dostávajú dosť peňazí na uživenie rodiny a táto čiastka im umožňuje poslať deti do školy. „Takto si môžu pomaly plánovať budúcnosť,“ hovorí Reese. V spolupráci s miestnou banku CARD pomohla ženám založiť vkladné knižky, kam pravidelne odchádza časť ich príjmu. Reese učí ženy hospodáriť s peniazmi a v spolupráci s odborníkmi usporadúva workshopy a semináre o správnej výžive, financiách či tvorbe hodnôt. „Keď sme začínali, nič z tohto sme neplánovali. Tieto akcie prišli jedna za druhou, keď sme videli, že sú potrebné,“ hovorí Reese.

Rags2Riches sa v priebehu šiestich rokov rozrástlo na všetkých frontoch – vrástol počet remeselníčok, dodávateľov materiálu i predajných miest. Do projektu sa zapojili i vychytení filipínski módny návrhári, ktorí pomáhajú s novými konceptami.

„Dostali sme sa do krajín, o ktorých sme predtým ani nepočuli,“ hovorí Reese, ktorá produkty ponúka aj na americkom a európskom trhu či v on-line obchode. Jej usilovná práca nezostala nepovšimnutá a mladá podnikateľka pozbierala niekoľko ocenení vrátane Rolex Awards for Enterprise, kde ju zaradili medzi päť najúspešnejších inovátorov do veku 30 rokov, ktorí menia svet k lepšiemu.

„Nechcem vytvárať len živobytie a príjem pre ženy. Chcem zároveň tvoriť aj udržateľné, eko-etické produkty. Takto to môže byť prospešné pre každého,“ dodala Reese, ktorá z finančnej odmeny založila výskumné komunitné centrum Ecolife Laboratory.

http://rags2riches.ph

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom