Odborníci aj pacienti hľadajú ideálnu pomôcku pre astmatikov

Astma, liek, zdravie, žena
shutterstock.com

Podľa odborníkov by astmatikom najviac pomohlo čo najmenej úkonov pri použití inhalačnej pomôcky, zmena legislatívy v zmysle, aby lekár mohol venovať viac času jednému pacientovi a užívanie liekov iba raz denne.

Odborníci zo Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti a Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa astmy predstavili výsledky ankety s názvom Hľadáme ideálnu pomôcku pre pacientov s astmou.

V ankete sa k otázkam v súvislosti s užívaním liekov, používaním inhalačných pomôcok, problémami s tým spojenými a možnosťami vylepšenia samotnej pomôcky vyjadrovali samotní pacienti, ako aj lekári a zdravotné sestry.

Výsledky ankety zhrnula Marta Hájková z Kliniky pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Tá uviedla, že podľa názoru odborníkov by astmatikom najviac pomohlo čo najmenej úkonov pri použití inhalačnej pomôcky, počítadlo dávok, chuť lieku, jednoduchšia, menšia pomôcka s tvarovateľným náustkom, zmena legislatívy v zmysle, aby lekár mohol venovať viac času jednému pacientovi, interaktívne návody na použitie a užívanie liekov iba raz denne.

Z ankety tiež vyplýva, že pacienti najradšej užívajú práškovú formu lieku, aerosólový aplikátor naopak považujú za ideálny ako rýchlu pomoc pri nečakaných záchvatoch. Pacienti pri oboch typoch aplikátorov považujú za najčastejšie nedostatky príliš zložité návody a samotné používanie, zbytočne veľké obaly, či chýbajúce číselníky o užití dávky.

Pacienti by privítali predovšetkým intenzívnejšiu, no príjemnejšiu chuť prášku, mnohodávkový aplikátor, menšiu veľkosť, tvarovateľný náustok, možnosť zavesenia aplikátora na šnúrku na krk, výrazné farby pre rýchle nájdenie pomôcky, možnosť užívať liek raz denne a zjednotenie inhalačných pomôcok pre rýchlejšiu možnosť pochopenia techniky užívania.

Lekári tvrdia, že pacienti robia najčastejšie chyby pri užívaní lieku v strese a na verejnosti, pričom najviac chýb robí pacient na začiatku liečby, ktorý ešte nie je stotožnený so svojím ochorením. Mnoho astmatikov neovláda správnu techniku aplikovania liekov, následkom čoho sa im zhoršuje zdravotný stav, čo niekedy môže viesť aj k hospitalizácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom