Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oľga Záblacká
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Oľga Záblacká SITA/Ján Slovák
12. marca 2014 LifestyleKnihy a film od SITASITA Diskusia()

Oľga Záblacká cítila potrebu sfilmovať príbeh Róberta Bezáka

Reakcie verejnosti na filmovú prvotinu si režisérka a scenáristka snímky Arcibiskup Bezák Zbohom… netrúfla predpovedať. Podľa vlastných slov ich však bude s napätím sledovať.

Príbeh odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka natoľko oslovil Oľgu Záblackú, že cítila intenzívnu potrebu ho filmovo spracovať. Povedala to pre agentúru SITA pri príležitosti uvedenia jej režisérskeho debutu s názvom Arcibiskup Bezák Zbohom… do slovenských kín, ktoré ho začnú premietať od 13. marca.

Filmom vraj chcela verejnosti priblížiť predovšetkým Mons. Bezáka ako osobu.

Témou nie je len kauza odvolania pána Bezáka z úradu trnavského arcibiskupa, ale spoznávame tiež jeho rodinu, blízkych priateľov, spoznávame osobnosť výnimočného človeka v rôznych situáciách,“ vyjadrila sa režisérka a scenáristka. Ako uviedla, jej cieľom bolo nakrútiť film o človeku, ktorý prežíva mimoriadne zložité obdobie.

Arcibiskup Bezák je človek, ktorý ľudom dával nádej a silu, vedel ich povzbudiť. Fakt, že sa stále nevedia zmieriť s jeho odvolaním, je toho dôkazom. Treba však zdôrazniť, že film nie je útokom na cirkev svätú. Kladie však otázky, ktorí jej predstavitelia v tomto prípade boli pri odvolaní pána arcibiskupa aktívni,“ dodala 50-ročná filmárka.

Keďže ide o pomerne citlivú tému, predtým, než sa pustila do nakrúcania, celú vec najprv prediskutovala so samotným Mons. Bezákom.

Rozprávali sme sa hodiny a hodiny. Pána arcibiskupa oslovil scenár a môj pohľad na zásadné otázky jeho zložitého prípadu. Ak by s nakrúcaním nesúhlasil, tak by sa nekonalo. Film vnímal ako rozlúčku s krajinou, ktorú má rád,“ prezradila Záblacká, ktorá bola dosiaľ známa predovšetkým ako moderátorka a speváčka.

Pre mňa ako tvorkyňu bolo nesmierne zaujímavé a inšpirujúce sledovať s akými pocitmi nesie človek, ktorý obetoval Bohu a cirkvi takmer všetko, svoj kríž. Každý z nás prežil v živote nejaké trápenie, ale to, čo prežíva pán arcibiskup je o to bolestnejšie, že sa to dotýka aj mnohých iných ľudí a to nielen rodiny a priateľov. Ešte som nestretla človeka, ktorý je tak pozitívne prijímaný verejnosťou. Precestovali sme s kamerami veľa miest a všade sme sa stretávali len s pozitívnymi reakciami na jeho osobu. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa snažil aj v tých najťažších chvíľach správať tak, aby netrpeli jeho blízki,“ popísala ďalej priebeh nakrúcania Záblacká, ktorá si podľa vlastných slov netrúfa predpovedať reakcie verejnosti na dokument.

V úlohe režisérky a scenáristky sa podľa vlastných slov cítila presne tak ako už roky. „Robievam takmer výhradne autorské projekty. Len to nikdy nebolo tak na očiach. Toto je však môj filmový debut a preto budem s napätím očakávať reakcie divákov v kinách,“ povedala.

Ako uviedla, práci režisérky sa plánuje venovať aj naďalej.

Možnosť vyjadrovať sa na väčšej ploche ma absolútne okúzlila. Čiže rozhodne mienim pri dokumentárnom filme zostať. To sa však dá robiť len z lásky a preto musím popritom robiť aj niečo iné. Máme s mojím tímom nejaké plány. Uvidíme, či nám vyjdú. Ak sa však do niečoho pustíme, námet, scenár, moderovanie a réžia budú na mne a na všetky ostatné profesie mám naozaj skvelých kolegov. A rada by som v budúcnosti opäť pracovala s dramaturgom Martinom Cielom, ktorý mi bol pri filme Arcibiskup Bezák Zbohom… veľkou oporou,“ dodala.

Filmový dokument Arcibiskup Bezák Zbohom… približuje divákom život Mons. Róberta Bezáka. Predstavuje ho ako človeka jednými milovaného a druhými odmietaného. Odhaľuje súkromné aj verejné momenty jeho života očami verejnosti, ale aj jeho najbližších. Zobrazuje ho nielen ako arcibiskupa, ústrednú postavu medializovanej kauzy, ale aj ako syna, brata či priateľa. Okrem množstva rozhovorov uvidia diváci a diváčky vo filme aj hercov Lukáša Latináka a Róberta Jakaba, ktorí pomedzi jednotlivé scény čítajú rozprávkové spracovanie Bezákovej kauzy. Slovenská kapela Mukatado pre snímku nahrala pieseň Stromy. Autorkou textu je Záblacká, na tvorbe hudby sa okrem nej podieľali aj Janka Kozáková a Peter Dobrík z formácie Mukatado.

Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. Z riadenia Trnavskej arcidiecézy ho odvolal pápež Benedikt XVI. 2. júla 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

K téme

Sfilmovaný osud Róberta Bezáka trhal rekordy návštevnosti Mukatado zverejnili skladbu Stromy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.