Parížsky byt má len 8 m², rozkladá sa ako švajčiarsky nožík

Byt v Paríži má len 8 m², rozkladá sa ako švajčiarsky nožík
www.kitoko-studio.com
reklama:

Drobné štúdio sa vďaka šikovným architektom zmenilo na funkčný priestor, v ktorom sa dá plnohodnotne bývať.

Vkusne vložiť do priestoru s rozlohou osem metrov štvorcových celý byt, znie viac ako zadanie pre kúzelníka než pre dizajnéra. Francúzske architektonické štúdio Kikoto sa však neľahkú úlohu pokúsilo splniť. Nedávno v Paríži zrekonštruovali minimalistický priestor, ktorý kedysi slúžil ako miestnosť pre slúžky.

Byt v Paríži má len 8 m², rozkladá sa ako švajčiarsky nožík
www.kitoko-studio.com
Majitelia starých parížskych bytov takéto miestnosti na vrchných podlažiach často nechávajú zmeniť na podkrovie, alebo sa z nich stávajú úložné priestory, zadávatelia tejto zákazky však mali špeciálne požiadavky – neveľká miestnosť sa mala zmeniť na plnohodnotný byt.

Architektom poslúžil ako hlavná inšpirácia koncept švajčiarskeho nožíka – systém posúvania a skladania jednotlivých častí nábytku tak do jednej veľkej skrine ukryl celý byt.

Vo vrchnej časti sa nachádza posteľ, pod ňou skrine s úložným priestorom a schodisko k posteli, ktoré slúži zároveň ako knižnica. Nechýba tu kuchynský stôl so stoličkami, ktoré sa skladujú zakliesnením do spodnej často stola, kuchynská linka so zakrývateľným umývadlom, mikrovlnnou rúrou, chladničkou a indukčnou platničkou, ako aj samostatný sprchovací kút s WC.

Byt v Paríži má len 8 m², rozkladá sa ako švajčiarsky nožík
www.kitoko-studio.com

Každá časť nábytku sa dá ľubovoľne vysunúť a zasunúť podľa aktuálnych potrieb obyvateľa – presne ako jednotlivé časti skladacieho švajčiarskeho noža.

Fotoalbum k článku:

Aj napriek limitujúcim rozmerom sa tak architektom na ploche osem metrov štvorcových podarilo vytvoriť funkčný priestor, v ktorom sa dá spať, variť, stolovať, umývať, pracovať a uskladniť základný šatník a knižnicu – to všetko začlenené v jednej veľkej skrini.

www.kitoko-studio.com, www.inhabitat.co.uk

10. novembra 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz