Päť nebezpečných diét, ktoré nám môžu uškodiť

Chudnutie, línia, diéta, žena, postava
shutterstock.com

Aj vy sa snažíte rýchlo zhodiť do plaviek a dobehnúť zameškané? Pre naplnenie cieľa sa často uchyľujeme k rôznym „zaručeným“ diétam. No pozor. Niektoré nám môžu aj uškodiť.Leto nemilosrdne odhalí všetky naše „ťažko“ nazbierané zimné tukové zásoby. Často sme rozhodnuté vrhnúť sa do „zaručených“ diét sľubujúcich za krátky čas naplnenie nášho sna o štíhlej línii. Niektoré však môžu nášmu zdraviu uškodiť. Týmto nasledujúcim diétam sa radšej vyvarujte.

Diéta s vylúčením mäsa, mlieka aj vajec

Vegánska diéta radí vyškrtnúť z jedálnička mäso, mlieko, vajcia a ďalšie potraviny živočíšneho pôvodu. Hoci by sa mohlo zdať, že bez prijímania tukov sa naše telo rýchlejšie zbaví tukov už usadených, mali by sme si dať pozor. Ak potravu obmedzíme týmto spôsobom, hrozí nám nedostatok vitamínu B12, vápnika, železa a zinku. V prípade, že vylúčime aj rybie mäso, nám môžu chýbať 3-omega mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržať zdravý krvný tlak a srdce. Hoci je možné všetky tieto látky dodať umelo, pre zdravé chudnutie je dôležitá pestrá a vyvážená strava.

Vyhýbanie sa sacharidom

Princíp Atkinsonovej diéty je založený na jednoduchej myšlienke. Ak vylúčime sacharidy, z ktorých naše telo čerpá energiu, bude si ju musieť vytvoriť z uložených tukov. Je teda možné konzumovať mäso aj mliečne výrobky v takmer neobmedzenom množstve, ale mali by sme sa zdržať ovocia, väčšiny zeleniny, sladkostí alebo napríklad zemiakov a ryže. Ale pozor! Atkinsonova diéta predstavuje pre organizmus obrovskú záťaž. Príliš veľa tukov totiž môže viesť k zvýšeniu cholesterolu. Navyše sa vylúčenie zeleniny a ovocia zo stravy môže podpísať na nedostatku vlákniny. „Atkinsonova diéta predstavuje pre organizmus obrovskú záťaž. Príliš veľa tukov totiž môže viesť k zvýšeniu cholesterolu. Navyše sa vylúčenie zeleniny a ovocia zo stravy môže podpísať na nedostatku vlákniny, “ vysvetľuje Klára Minczinger zo spoločnosti Generica, ktorá na trh uvádza šumivé tablety Redukta s obsahom chrómu, vlákniny a extraktu zo zeleného čaju, ktorý podporuje spaľovanie tukov. Chróm prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi, a tým znižuje chuť na sladké.

Jednodruhová diéta

Často môžeme naraziť na najrôznejšie diéty, ktorých jedálny lístok sa skladá takmer výlučne z jedinej potraviny. Tou môže byť napríklad ryža alebo jablká. Touto cestou je síce možné zhodiť pár kíl, ale fádnosť stravy má v dlhodobom meradle veľký vplyv na naše zdravie. Pestrá a vyvážená strava totiž prináša nášmu telu dostatok vitamínov i minerálov, zatiaľ čo v prípade týchto diét nám začnú čoskoro dôležité látky chýbať. Jednostranné diéty navyše nerešpektujú nutnosť prijímať vo vyváženom pomere bielkoviny, sacharidy a tuky. Nedochádza tak k zdravému chudnutiu, a naopak sa vystavujeme riziku závažného poškodenia organizmu.

Makrobiotická diéta

Základ makrobiotickej stravy tvoria predovšetkým obilniny, strukoviny, zelenina a rybie mäso. Úplne vylúčená by mala byť konzumácia sladkostí, kávy, alkoholu a korenia. Mäso a vajcia nie sú síce zakázané, avšak ich príjem je výrazne obmedzený a mal by byť vyvážený napríklad zeleninou. Väčšina zásad makrobiotickej stravy zodpovedá pravidlám zdravého životného štýlu. Napriek tomu aj tu sa môžu vyskytnúť riziká. Z dlhodobého hľadiska sa jedná predovšetkým o možný nedostatok živočíšnych bielkovín, a teda aj vitamínu B12, rovnako ako vápnika a železa. Striktní makrobiotici navyše prijímajú tekutiny iba podľa pocitu smädu, čo býva odborníkmi hodnotené veľmi negatívne.

Hladovka

Hladovanie je pre organizmus veľmi rizikové. Telo nemôže prijímať dôležité vitamíny a minerály. To spolu s významným zaťažením organizmu môže viesť až k výraznému oslabeniu imunitného systému. Ďalej môže dôjsť k veľkým stratám vody, ktoré sa môžu podpísať na prílišnom znížení krvného tlaku. Hrozí aj vypadávanie vlasov, rednutie kostí alebo vznik žlčníkových kameňov. Pri hladovke navyše nechudneme len tuky, ale dochádza aj ku stratám svalovej hmoty. Po ukončení takejto diéty existuje riziko takzvaného jo-jo efektu, lebo poklesol náš bazálny metabolizmus. Ten určuje, koľko energie spálime v pokoji len prácou životne dôležitých orgánov.

Zdroj: Generica

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom