Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Irisgracepainting.com
4. novembra 2017 Deti a rodina od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy

Fascinujúce kresby autistického dievčatka dokazujú, že hendikep nie je prekážkou v kreativite.

Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorá sa prejavuje najmä v oblasti sociálneho správania a komunikácie. Hoci choroba má mnoho podôb a stupňov narušenia – od uzavretia sa vo vlastnom svete, neschopnosti komunikovať, hrať sa alebo chápať pre zdravých ľudí bežné vnemy – vďaka inému vnímaniu reality s citom pre detaily v sebe môže ukrývať aj nečakané nadanie. Svoje o tom vedia aj rodičia päťročnej Iris Grace z Veľkej Británie, ktorej kreatívne obrazy vyrážajú dych ľuďom na celom svete.

Obrazy s nevyčísliteľnou hodnotou

Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy
Irisgracepainting.com
Malej Iris diagnostikovali autizmus pred troma rokmi, keď si jej rodičia všimli, že s nimi takmer vôbec neudržiava očný kontakt. Keďže dievčatko bolo veľmi utiahnuté a vôbec nerozprávalo, rodičia sa jej pokúšali pomôcť rôznymi spôsobmi. „Začali sme s terapiou hrou, skúšali sme rečovú terapiu, hipoterapiu či terapiu hudbou, dávali sme pozor na jej správnu výživu a skúšali aj ďalšie metódy,“ uviedla Irisina matka Arabella.

Irisin talent na kreslenie pritom objavili, až keď mala tri roky. „Ako súčasť terapie hrou som skúsila Iris zaujať kreslením. Vytiahla som maliarsky stojan, ktorý odmietla, ale keď som pred ňu na stôl položila papier a farby, hneď sa jej to zapáčilo. Čoskoro lietala štetcom po papieri, rada experimentuje,“ uviedla matka. Po tom, ako jej tvorbu zverejnila na sociálnej sieti, o obrazy okamžite prejavili záujem aj zahraniční milovníci umenia. „Žiadosti o kúpu jej obrazov prichádzali z celého sveta a jeden z nich sa na londýnskej charitatívnej aukcii predal za 830 libier,“ uviedla Arabella.

Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy
Irisgracepainting.com

Malý Monet

Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy
Irisgracepainting.com
Čo je však dôležitejšie, stav malého dievčatka sa vďaka štetcom a farbám rapídne zlepšil. Hoci má stále problémy s rečou, s maľovaním vyplával na povrch jej talent. „Jej vizuálna pamäť je úžasná a dovoľuje nám nazrieť do jej sveta a vidieť, aký pre ňu občas musí byť život ohromujúci. Lepšie rozumieme tomu, že keď má Iris niečoho priveľa, potrebuje ticho a pokoj. Mnohé veci si všíma oveľa detailnejšie, fascinuje ju najmä voda a pohyb, ako aj príroda – to všetko nachádzam aj v jej maľbách,“ hovorí matka o obrazoch, ktoré mnohým pripomínajú Monetove diela.

Hoci predtým bola Iris vždy nesmierne rozrušená, keď sa ocitla v prítomnosti cudzích ľudí, dnes takéto situácie zvláda omnoho lepšie. „Stále nás čaká dlhá cesta, čo sa týka jej sociálnych zručností a reči, ale mávame oveľa viac svetlých dní. Autizmus v jej kreslení vytvoril štýl, aký sme predtým u detí v jej veku nevideli – skutočne rozumie farbám i spôsobu, ako sa vzájomne ovplyvňujú. Je vždy veľmi vzrušená a šťastná, keď vytiahneme štetce,“ teší sa Irisin otec.

Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy
Irisgracepainting.com

„Jej cit pre umenie nám otvoril oči aj čo sa týka životných príležitostí – nielen v jej živote, ale i živote ďalších detí s autizmom. Treba nasledovať ich „iskru“ a potom sa môžu udiať skvelé veci,“ dodala mama nadaného dievčatka.

www.boredpanda.com, www.irisgracepainting.com

K téme

Tri otázky pre Mirku Partlovú: Na to, aby som šla zapáliť sviečku na hroby, nepotrebujem dátum v kalendári Ako rozpoznať srdcový infarkt mesiac predtým, ako sa stane?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.