Paul McCartney na koncerte vo Viedni predviedol to najlepšie

Paul McCartney
Paul McCartney SITA/AP

Sedemdesiatjedenročný muzikant odohral na Štadióne Ernsta Happela vynikajúci, strhujúci koncert plný hitov, melanchólie i radosti pre všetky generácie. Napriek svojmu veku sa nešetril a zaplnenému štadiónu ponúkol až 39 skladieb.

Vo štvrtok večer smerovali kroky tisícok ľudí na piešťanské letisko, kde na festivale Topfest vystúpila britská rocková formácia Iron Maiden. Aj keď ide nepochybne o vplyvnú kapelu, neďaleko Bratislavy koncertoval omnoho slávnejší hudobník. Na viedenskom štadióne Ernsta Happela sa v rámci turné Out There! zastavil Paul McCartney, pri ktorom aj slovo legenda nedostatočne vystihuje jeho veľkosť.

Muzikant v rakúskej metropole predviedol, prečo je to tak – odohral vynikajúci, strhujúci koncert plný hitov, melanchólie i radosti pre všetky generácie. Napriek svojmu veku sa nešetril a zaplnenému štadiónu ponúkol až 39 skladieb. Dominovali „beatlesovky„, no na svoje si prišli aj fanúšikovia Wings a jeho sólových vecí. McCartney ukázal, kto tvoril dejiny hudby a predovšetkým dokonale predviedol, ako dôstojne sa dá starnúť na pódiu.

Britský hudobník koncert odštartoval 15 minút po ôsmej hodine večer, po tom, čo na obrovských postranných obrazovkách ukončili premietanie fotografií a videí z jeho života. Na úvod ponúkol zaplnenému štadiónu skladbu Eight Days a Week, ktorú v roku 1964 napísal spolu s Johnom Lennonom. Jeho meno pri nej ešte nespomenul, svojho zosnulého priateľa pozdravil až neskôr, keď mu venoval pieseň Here Today, ktorú napísal po jeho smrti.

Lennon vo štvrtok nebol jediným, na koho si McCartney spomenul a komu venoval časť koncertu. „Túto skladbu som napísal pre Lindu,“ povedal 71-ročný muzikant a ukázal smerom nahor. Svojej niekdajšej manželke, ktorá ako 56-ročná prehrala boj s rakovinou, zahral kúsok Maybe I’m Amazed. V priebehu koncertu venoval pesničku aj súčasnej manželke Nancy Shevell. McCartney vo Viedni hovoril aj o Georgeovi Harrisonovi, ktorý bol podľa jeho slov výborný hráč na ukulele. Práve preto vzal tento hudobný nástroj do ruky aj Paul a zahral na ňom skladbu Something.

McCartney hral na Štadióne Ernsta Happela i na elektrickú gitaru, akustickú gitaru, basgitaru a piano. Pri jednom zo šesťstrunových inštrumentov poznamenal, že na ňom nahrával ešte v 60. rokoch minulého storočia. Okrem toho spieval, tancoval a snažil sa hovoriť po nemecky, čím zabával divákov. Spomenul, že sa kedysi učil nemčinu, no veľa z nej zrejme nepochytil. Väčšinu fráz totiž čítal z pripravených papierov. Vtipne komentoval aj transparenty ľudí z celého sveta. Prezradil, že sa ich snaží nečítať, aby sa sústredil na vlastné texty, no napokon v tom vždy zlyhá. Publikum, samozrejme, odpovedalo aplauzom.

Muzikant zaradil do setlistu až 26 piesní od The Beatles. Postupne sa 27-tisícové publikum dočkalo hitov ako All My Loving, And I Love Her, Blackbird, Lady Madonna, All Together Now, Eleanor Rigby alebo Back in the U.S.S.R. To najlepšie si ale McCartney nechal na záver. Let It Be už spieval celý štadión, Live and Let Die z repertoára Wings okorenil ohňostrojom a plameňmi na pódiu a pri závere Hey Jude si vystačil už len s hlasivkami divákov.

V rámci prvej časti prídavkov odohral tri skladby, ďalších päť nasledovalo, keď sa znova vrátil na pódium. Druhý blok otvoril nesmrteľnou baladou Yesterday, ktorá priviedla k slzám nejedného fanúšika. V rýchlom slede odohral Angličan ešte „beatlesovky“ Helter Skelter, Golden Slumbers, Carry That Weight a na úplný záver symbolickú The End, aby sa po 165 minútach definitívne odobral do zákulisia. Ešte predtým poďakoval nielen kapele a divákom, ale aj všetkým ľuďom, ktorí sa starali o šou – od kameramanov, zvukárov, osvetľovačov až po členov bezpečnostnej služby.

McCartneyho štvrtkové a celkovo už štvrté vystúpenie vo Viedni bolo triumfálne. Aj keď hudobník niektoré časti skladieb už nedokáže uspievať, ide o jediný moment, kedy prejav korešponduje s jeho vekom. Veľkú oporu má už roky v sprievodnej kapele, ktorú tvoria Rusty Anderson, Brian Ray, Paul Wickens a Abe Laboriel, Jr. Tak tomu bolo aj na Štadióne Ernsta Happela. Predovšetkým na bubeníka bolo radosť pozerať sa, nielen pre jeho strojovo presnú hru, ale i výrazy tváre. Prehliadku 50-ročnej tvorby Paula McCartneyho si v rámci turné Out There! budú môcť v lete ešte užiť ľudia v Spojených štátoch amerických a Kanade, kde absolvuje celkovo deväť vystúpení.

Setlist koncertu Paula McCartneyho vo Viedni (27. júna 2013):

1. Eight Days a Week (The Beatles)

2. Junior’s Farm (Wings)

3. All My Loving (The Beatles)

4. Listen to What the Man Said (Wings)

5. Let Me Roll It (Wings)

6. Paperback Writer (The Beatles)

7. My Valentine

8. Nineteen Hundred and Eighty-Five (Wings)

9. The Long and Winding Road (The Beatles)

10. Maybe I’m Amazed

11. Things We Said Today (The Beatles)

12. We Can Work It Out (The Beatles)

13. Another Day

14. And I Love Her (The Beatles)

15. Blackbird (The Beatles)

16. Here Today

17. Your Mother Should Know (The Beatles)

18. Lady Madonna (The Beatles)

19. All Together Now (The Beatles)

20. Lovely Rita (The Beatles)

21. Mrs. Vandebilt (Wings)

22. Eleanor Rigby (The Beatles)

23. Being for the Benefit of Mr. Kite! (The Beatles)

24. Ram On (Paul & Linda McCartney)

25. Something (The Beatles)

26. Ob-La-Di, Ob-La-Da (The Beatles)

27. Band on the Run (Wings)

28. Back in the U.S.S.R. (The Beatles)

29. Let It Be (The Beatles)

30. Live and Let Die (Wings)

31. Hey Jude (The Beatles)

Prídavky – prvá časť:

32. Day Tripper (The Beatles)

33. Hi, Hi, Hi (Wings)

34. I Saw Her Standing There (The Beatles)

Prídavky – druhá časť:

35. Yesterday (The Beatles)

36. Helter Skelter (The Beatles)

37. Golden Slumbers (The Beatles)

38. Carry That Weight (The Beatles)

39. The End (The Beatles)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom