Pharrell, Eagles a ďalší interpreti žalujú Youtube

Pharrell Williams
Pharrell Williams SITA/AP
reklama:

Právna skupina Global Music Rights združujúca približne 40 interpretov žiada, aby YouTube stiahol 20-tisíc videoklipov. Ak sa tak nestane, chcú podať žalobu a získať ako odškodné miliardu dolárov (819 miliónov eur).

Portálu YouTube hrozí žaloba od právnej skupiny Global Music Rights zastupujúcej približne 40 interpretov ako Pharrell Williams, Eagles, Chris Cornell či Smokey Robinson.

Zakladateľ Global Music Rights Irving Azoff žiada, aby predstavitelia YouTube stiahli približne 20-tisíc videoklipov spomínaných interpretov, pretože údajne nevlastnia práva na ich vysielanie.

Azoff tvrdí, že YouTube síce môže mať uzavreté dohody s vydavateľstvami, ale nie so samotnými interpretmi, ktorým nevypláca tantiémy. V prípade, že videá nestiahne, chce podať na YouTube žalobu a získať ako odškodné miliardu dolárov (v prepočte približne 819 miliónov eur).

Azoff v rozhovore pre magazín The Hollywood Reporter vyhlásil, že YouTube si ako cieľ vybrali pre to, že s hudobníkmi spolupracuje zo všetkých podobných služieb najhoršie.

Spoločnosť Google, ktorá YouTube prevádzkuje a v roku 2015 plánuje spustiť novú službu Music Key podobnú Spotify alebo Deezeru, tvrdí, že vlastní práva na vysielanie klipov ešte z predchádzajúcich zmlúv.

Právnici Global Music Rights však toto tvrdenie spochybnili s tým, že predstavitelia YouTube im odmietajú poskytnúť detaily týchto licenčných dohôd a naznačili, že žiadne takéto dohody v skutočnosti neexistujú.

Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com.

23. decembra 2014

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA