Podarila sa operácia, ktorá dáva nádej ženám s rakovinou

Rakovina, žena s rakovinou, choroba, chemoterapia, zdravie
Thinkstock

Aj keď je aktuálny prípad experimentálny, prináša nádej dievčatám, ktoré plánujú otehotnieť, no pre agresívnu liečbu ich zdravotného problému im hrozí, že prídu o plodnosť.

Nemenovaná žena z Konžskej republiky priviedla v Belgicku na svet dieťa po tom, čo v detstve podstúpila kryoprezerváciu vaječníkového tkaniva. Ide o zákrok, pri ktorom lekári pacientke odoberú a zmrazia časť vaječníka, ak hrozí, že pre inú liečbu príde o plodnosť. Ako v štúdii publikovanej v časopise Human Reproduction napísali lekári z bruselskej Hôpital Érasme, ich pacientka mala v čase úkonu 13 rokov. Prípad je tak prvým, keď takej mladej žene odobrali časť vaječníka, pričom po implantovaní tkaniva naspäť do jej tela, sa jej podarilo otehotnieť.

Omega-3 mastné kyseliny vraj znižujú účinok chemoterapie

Dvadsaťsedemročnej žene diagnostikovali dedičné ochorenie krvi drepanocytózu, keď mala päť rokov. Neskôr sa s rodinou presťahovala do Belgicka, kde jej pre zlý zdravotný stav transplantovali kostnú dreň od brata. Keďže pri nasledujúcej chemoterapii pacientke hrozilo poškodenie vaječníkov, lekári sa rozhodli pre kryoprezerváciu vaječníkového tkaniva. Keď mala 13 rokov, odobrali jej pravý vaječník a zamrazili tkanivo z neho. Pacientka vtedy ešte nemenštruovala, no preukazovala znaky začínajúcej puberty.

Unikátna operácia: Lekári dúfajú, že vyrieši neplodnosť žien

O desať rokov neskôr žene naočkovali ľavý vaječník, ktorý po chemoterapii prestal fungovať, tkanivom odobratým v detstve. Transplantované tkanivo začalo po piatich mesiacoch samovoľne produkovať vajíčka. Po viac ako dvoch rokoch otehotnela a vlani v novembri porodila zdravého syna. Hoci nejde o prvé dieťa, ktoré sa narodilo po tom, čo matka absolvovala transplantáciu vaječníkového tkaniva, doterajšie prípady zahŕňali iba ženy, ktorých vaječníky v čase odobratia tkaniva už produkovali vajíčka. „Nevedeli sme, čo sa stane, keď transplantujete tkanivo do pacienta, ktorý je nevyvinutý,“ priblížila gynekologička Isabelle Demeestere. „No hneď, ako som zistila, že začala ovulovať a jej hormonálny profil je normálny, bola som si istá, že otehotnie,“ doplnila lekárka. Aj keď je aktuálny prípad experimentálny, prináša nádej dievčatám, ktoré plánujú otehotnieť, no pre agresívnu liečbu ich zdravotného problému im hrozí, že prídu o plodnosť.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webovej stránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom