Pôsobivá katedrála postavená bez jedinej tehly stále rastie

Talianska katedrála postavená bez jedinej tehly stále rastie
www.boredpanda.com
reklama:

Jedinečná katedrála, ktorá mení svoju tvár spolu s ročnými obdobiami, leží v talianskom Bergame.

V Taliansku stojí mnoho fascinujúcich kostolov a katedrál, ktoré sú magnetom pre turistov z celého sveta. Jedna z nich – Cattedrale Vegetale – sa však vymyká tradičnému vnímaniu – je totiž postavená bez jedinej tehly.

Talianska katedrála postavená bez jedinej tehly stále rastie
www.boredpanda.com
V unikátnom diele umelca Giuliana Mauriho farebné vitráže nahradila prírodná panoráma meniaca sa s každým ročným obdobím, namiesto majestátnych stĺpov tu zasa stoja vysušené konáre a vetvy stromov. Katedrála, ktorá sa stala súčasťou prírody, neustále rastie.

Taliansky umelec sa do realizácie zelenej konštrukcie, ktorá od roku 2010 stojí neďaleko Bergama, pustil pred niekoľkými rokmi. Dokončenia svojho prírodno-architektonického diela sa však už nedočkal – rok predtým Mauri náhle zomrel. Zelená katedrála zo stromov sa tak stala aj jeho živým pamätníkom.

Základ katedrály tvorí 42 stĺpov vytvorených z vyše šiestich stoviek gaštanových a lieskových vetiev, ktoré boli obmotané okolo 1800 stožiarov z jedličiek. Konáre a vetvy sa týčia oproti sebe a na vrcholoch vytvárajú veľkolepú klenbu. Keďže umelec vedel, že samotné vetvy nevytvoria dielo, ktoré by vydržalo desiatky rokov, do každého zo „stĺpov“ zasadil strom.

Talianska katedrála postavená bez jedinej tehly stále rastie
www.boredpanda.com

Predpokladá sa, že v priebehu stoviek rokov stromy prerastú pôvodnú štruktúru a vytvoria prírodné steny a strechu. Z katedrály, ktorá stojí na ploche 650 metrov štvorcových, sa tak stane neustále sa rozvíjajúca prírodná konštrukcia, ktorá dokáže prekvapiť v každom ročnom období.

Fotoalbum k článku:

www.bbc.co.uk, www giulianomauri.com

12. decembra 2014

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz

Jednoducho Diana

Jednoducho diana.jpg

Občas vnímam 31. august ako vystrihnutý zo zlého filmu. Nielen kvôli jeho smutnému podtónu. Každý jeden deň v roku sa už … Čítať ďalej