Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vehicle-69771_1280
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
28. septembra 2015 Deti a rodina od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Používanie autosedačky pre vaše deti nepodceňujte

Súčasťou cestnej premávky sú taktiež nezodpovední vodiči, ktorí nerešpektujú dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozujú životy seba samých i ďalších účastníkov cestnej premávky. Nimi sú taktiež deti, ktoré sú najzraniteľnejšie. Autosedačka je prevencia proti spomínaným šoférom. Nikdy nevieme čo sa môže stať v nečakanej situácii, no žiadny zodpovedný rodič si predsa nechce nič v budúcnosti vyčítať ani nechce podceniť bezpečnosť svojho dieťaťa. V Európskej únii je povinnosťou mať pri preprave dieťaťa, do 36 kg a do výšky 150 cm, v osobnom vozidle autosedačku. Vyhláška upravujúca cestovanie našich najmenších vstúpila do platnosti v roku 2003 a je povinná pre všetkých 28. členských štátov. Deti patria ku najzraniteľnejším členom posádky každého auta. Autosedačky preukázali v niektorých prípadoch ťažkých havárii svoje opodstatnenie a zmysel. Ak bolo dieťa počas nehody pripútané a bezpečne umiestnené v autosedačke, fyzické následky nehody boli preň menšie alebo žiadne.

Na trhu existuje niekoľko druhov sedačiek určených pre rôzne hmotnostné kategórie

Sedačky sa delia do piatich hlavných skupín. Určujúcim faktorom nie je vek, ale hmotnosť dieťaťa. Prvé označenie je 0. Sedačka je určená pre deti od narodenia do hmotnosti 10 kg. Jej použitie sa odhaduje pre ratolesti do 1 roku. Tieto sedačky je nutné umiestniť proti smeru jazdy. Nárazové skúšky potvrdili, že spomínaná poloha je bezpečnejšia. Najčastejší názov sedačky pre našich najmenších je vajíčko, lebo tvarovo ho autosedačka skutočne pripomína. Skupina 0+ patrí deťom od narodenia po váhu 13 kg. Približne je vhodná pre bábätko, nie staršie ako 18 mesiacov. Treťou kategóriou je I, vhodná pre deti s hmotnosťou medzi 9 – 18 kg. Odhadovaný vek sa pohybuje od 1 do 4 roku žitia. Nasleduje II, ktorá je už pre ťažšie ratolesti, najmä v predškolskom veku – od 3 do 7 rokov. Váhovo je ohraničená medzi 15 – 25 kg. Poslednou piatou skupinou je III. Najčastejšie ju využijú deti od 6 do 12 rokov, s hmotnosťou medzi 22 – 36 kg.

Niektoré sedačky sú použiteľné pre viacero hmotnostných skupín naraz. Viacúčelová sedačka do 18 kg určená pre skupiny: 0, 0+ a I. Nasleduje sedačka od 9 do 36 kg vhodná pre kategórie: I, II, III. Tretia je pre deti s hmotnosťou medzi 15 – 36 kg, ktorá spĺňa požiadavky II a III skupiny. Sedačky sa taktiež rozdeľujú na kategórie podľa spôsobu ich upevnenia: detská sedačka pripevnená na zadnom sedadle proti smeru jazdy, sedačka s vlastným systémom zabezpečovacích pásov, autosedačka so záchytným telesom, detská sedačka bez vlastného systému bezpečnostných pásov (patrí sem i podsedák) a viacgeneračné nastaviteľné sedačky (univerzálne).

Ak kupujete novú autosedačku, tak vyberte správne

Prinášame Vám niekoľko tipov, na ktoré je dobré myslieť pri nákupe autosedačky pre vašu ratolesť. Výrobca vášho automobilu môže priamo odporúčať konkrétny druh a značku autosedačky. Záchytné prvky sedačky by mali byť v aute samozrejmosťou, preto je nutné skontrolovať tento systém (ISOFIX). Upevnenie i manipulácia s ňou má byť jednoduchá. Každá sedačka musí zodpovedať aktuálnym normám Európskej komisie. Návod na použitie má byť prehľadný a zrozumiteľný. Bolo by fajn používať autosedačku i v inom vozidle, treba myslieť i nato. Poťah sedačky by mal byť z príjemného materiálu, v ktorom sa nebude dieťa potiť. Zároveň by sa mal ľahko prať, čistiť i odoberať zo sedačky.

Už ste získali predstavu ako má vyzerať vaša nová autosedačka? Nechajte sa inšpirovať ponukou www.hej.sk/baby-program/autosedacky/. Zdajú sa Vám ceny ponúkaných sedačiek privysoké? Vyskúšajte nákup cez www.zlavovekody.com/hej-sk. Pýtate sa prečo? Každý chce šetriť a kupovať nové produkty i kvalitný tovar za nižšie ceny. Ak sa dá skĺbiť kvalita s nízkou cenou, tak prečo to nevyužiť? Originálny zľavový kód hej.sk skopírujete alebo vpíšete do objednávacieho formulára. Cena za Váš nový tovar bude vždy obohatená o konkrétnu zľavu. Neveríte? Ak ste to nevyskúšali, tak veriť nemusíte. Vždy je ľahšie odsúdiť niečo, čo sme nikdy neskúsili alebo nepoznáme. Použitie zľavového kódu je bez akejkoľvek registrácie a taktiež zadarmo. Ešte stále váhate?

Odporúčané články

Prečo muž nevymení rodinu za milenku? Po rokoch konečne dohoda? Angelina Jolie a Brad Pitt spravili ďalší krok

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Deti a rodina

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.