Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
deti, rakovina, dieťa, zdravie, choroba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
18. septembra 2015 Deti a rodina od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Pozor! Toto môže spôsobiť rakovinu u detí!

Tieto prostriedky mnohí z nás v domácnosti využívajú a pritom netušia, že môžu zvýšiť riziko nádorových chorôb.

Používanie pesticídov vedie k zvýšenému riziku vzniku rakoviny u detí. Vyplýva to z analýzy viacerých štúdií zo Severnej Ameriky, Európy a Austrálie, ktorú publikoval tím amerických vedcov v magazíne Pediatrics. Ako ukázali výsledky, riziko vzniku leukémie u detí narastá o 47 percent a v prípade rakoviny lymfatických uzlín o 43 percent, ak boli v kontakte s látkami na hubenie hmyzu v uzavretých priestoroch. Vedci preto vyzývajú na stanovenie maximálnych hodnôt tých chemikálií, ktorým môžu byť deti vystavené.

Vedci našli spôsob, ako vypnúť rakovinu

Keď použijete pesticídy v blízkostí detí alebo tam, kde v domácnosti trávia veľa času, skutočne by som sa obával,“ uviedol Chensheng Lu z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostone, ktorý vysvetlil, že deti na rozdiel od dospelých nedokážu vylúčiť z tela niektoré chemikálie nachádzajúce sa v pesticídoch. Výskumník so svojím tímom analyzoval 16 štúdií, ktoré sa venovali deťom v kontakte s pesticídmi a ich prípadným rakovinovým ochoreniam. V štúdiách pritom išlo nielen o látky aplikované profesionálmi ale aj o bežné domáce prostriedky na ničenie hmyzu a buriny. Vedci sa sústredili na používanie pesticídov v uzavretom priestore i vonku, pričom pri použití herbicídov riziko vzniku leukémie u detí podľa analýzy vzrastá o 26 percent. Lu rozdiely výsledkov pri vnútornom a vonkajšom použití vysvetľuje tým, že ľudia tieto látky používajú častejšie v domácnostiach.

9 vecí, ktoré nikdy nehovorte svojmu dieťaťu o jedle

Na presné určenie súvislosti pesticídov s rakovinovými ochoreniami u detí sú podľa vedcov potrebné ďalšie výskumy, Lu však rodičov upozornil, že by nemali zabúdať na to, že úlohou týchto látok je zabíjať hmyz a škodcov. „Tieto chemikálie majú smrtiace účinky. Prečo by ich ľudia mali sprejovať v blízkosti ich detí?“ vyjadril sa s tým, že v tomto prípade je kľúčová prevencia.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránky www.pediatrics.aappublications.org.

K téme

Nové zistenie: Návrat rakoviny sa dá predpovedať takto! Veľký objav? Vedci odhalili jednu z príčin autizmu u detí!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.