Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smútok, depresia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. mája 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Kožná choroba, ktorá ničí náš život a spôsobuje rakovinu. Prečo o nej vie málo lekárov?

Podľa slovenských odborníkov je dôležité hovoriť o tomto málo známom ochorení kože, pretože v závažných prípadoch hrozí vznik rakoviny.

Hidradenitída je bolestivé kožné ochorenie, ktoré správne diagnostikujú iba 19 percentám pacientov. Príčinou vysokého počtu nesprávne diagnostikovaných pacientov je podľa nich slabé povedomie o ochorení nielen u laickej ale i časti odbornej verejnosti. Pre vážnosť choroby a jej dôsledky na kvalitu života pacientov je podľa odborníkov dôležité o hidradenitíde hovoriť.

Ako sa prejavuje toto kožné ochorenie?

Hidradenitída (hidradenitis suppurativa) je chronické kožné ochorenie spojené s poruchou autoimunity, ktoré sa prejavuje v oblastiach pazúch, pozadia, slabín v okolí vonkajších pohlavných orgánov a u žien pod prsiami. U pacienta sa v týchto miestach upchávajú a praskajú vlasové folikuly, do ktorých ústia pachové potné žľazy, čo spôsobuje bolestivý zápal. Ten následne podmieňuje tvorbu abscesov, fistúl a jaziev v koži. Okrem bolesti však pacienti čelia aj nepríjemnému zapáchajúcemu výtoku z týchto oblastí.

Prečo hidradenitídu netreba podceňovať?

Podľa Juraja Péča z Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin, toto ochorenie nie je frekventované. Podľa štatistík ním trpí približne jedno percento populácie, pričom drvivá väčšina pacientov má ľahkú poruchu. Pri závažnom štádiu sa však podľa Péča nabaľujú ďalšie komplikácie, v niektorých prípadoch hrozí aj vznik rakoviny kože. Medzi rizikové faktory patria nadváha, fajčenie a rodinná anamnéza. Hidradenitída zväčša prepukne po puberte a postihuje viac ženy ako mužov. Ako tiež Péč upozornil, pre slabé povedomie o ochorení v niektorých prípadoch trvá osem rokov, kým sa pacient dozvie správnu diagnózu.

Hidradenitída ničí aj náš sexuálny život

Podľa Lindy Katony zo psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, hidradenitída okrem bolestivých fyzických prejavov zasahuje aj sebavedomie a celkové psychické prežívanie pacienta. „Nie každý človek má nejaké psychické ťažkosti. Určite ho to zasahuje v malej miere, ale sú ľudia, ktorí sú citlivejší a horšie vnímajú tieto kožné prejavy,“ uviedla, pričom tiež vysvetlila, že okrem fyzickej bolesti pacienti s hidradenitídou môžu prežívať aj psychickú bolesť. Hidradenitída navyše narúša sexuálny život a spôsobuje traumy, ktoré z pocitu hanby a menejcennosti potláčajú. Ako tiež uviedla Katona, táto diagnóza je najzaťažujúcejším kožným ochorením, pričom každý piaty pacient vykazuje známky depresívnej symptomatiky.

Ako sa dá liečiť hidradenitída?

Spôsob liečby hidradenitídy podľa Juraja Péča závisí od štádia ochorenia. Pri ľahkej forme používajú lekári masti, antiseptické roztoky alebo antibiotiká. Pokročilejšie štádiá si vyžadujú chirurgický zásah, počas ktorého sa odstraňuje poškodená koža. V súčasnosti sa pri liečbe používa aj biologická liečba, ktorá výrazne pomáha zredukovať rozsah ochorenia, a tak minimalizovať zápalové prejavy, zmierniť výtok a bolestivosť. Pre pacientov s hidradenitídou je k dispozícii aj psychologická liečba, ktorá má potlačiť spomínané negatívne psychické dôsledky ochorenia.

Záujemcovia a záujemkyne sa o hidradenitíde môžu detailnejšie oboznámiť aj na webstránkach www.hsonline.sk a www.bodkacik.sk.

K téme

Ibuprofén ako liek na koronavírus? Vedci začali s testovaním Spala s červenou cibuľou okolo krku. Keď sa zobudila, výsledok ju prekvapil

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.