Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alzheimerova choroba, lekár, vyšetrenie,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
GettyImages
19. júla 2019 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skwww.bbc.com Diskusia()

Prečo Alzheimer hrozí viac ženám? Vedci odhalili príčinu!

Bude možné predpovedať, kto na túto chorobu určite ochorie? Výskumníci tvrdia nasledovné.

Vedci pravdepodobne odhalili, prečo Alzheimerova choroba a demencia postihujú viac ženy ako mužov. Doteraz predpokladali, že dôvodom je skutočnosť, že ženy žijú dlhšie ako muži. Nový výskum, ktorý prezentovali na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Los Angeles uvádza, že to tak nemusí byť. Túto disproporciu môžu podľa vedcov vysvetľovať rozdiely v mozgových prepojeniach a génoch špecifických pre obe pohlavia.

Vedci z amerického Vanderbilt University Medical Centre študovali snímky mozgu stoviek mužov a žien. Zamerali sa pritom na proteín s označením tau. Jednou z charakteristík Alzheimerovej choroby je hromadenie tau proteínov a amyloidov v mozgu. Keď vytvoria toxické, spletené zhluky, spôsobí to odumieranie mozgových buniek, čo vedie k problémom s pamäťou. Vedci našli rozdiely medzi pohlaviami v spôsobe, ako sa proteín tau šíri oblasťami mozgu. Zdá sa, že ženy majú lepšie prepojenie medzi jednotlivými oblasťami, kde sa vytvára proteín tau, čo má podľa štúdie dopad na mozog. Práve pre vyššiu prepojenosť môže byť tak ženský mozog náchylnejší na rýchlejšie šírenie proteínov tau, a teda aj ku kognitívneho úpadku.

Iná štúdia z University of Miami našla dôkazy, že k rizikám vzniku Alzheimerovej choroby patria tiež gény špecifické pre mužov a ženy. Toto zistenie by mohlo viesť k vytváraniu jedinečných rizikových profilov u mužov a žien. „Genetika môže prispievať k rozdielom v rizikách vzniku a vývinu choroby medzi pohlaviami,“ povedal Brian Kunkle, ktorý výskum viedol. Nateraz však nie je známe, či sa dá táto informácia použiť pri identifikovaní mužov a žien, ktorým táto choroba hrozí.

K téme

Vedci vytvorili prevratný krvný test, dokáže odhaliť všetky tieto ochorenia Prekvapivé zistenie vedcov: Takto skutočne vplývajú doplnky s omega-3 mastnými kyselinami na naše zdravie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.