Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prsník, dojčenie, matka a dieťa, bábätko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
18. marca 2015 Deti a rodinaTehotenstvo od SITASITA Diskusia()

Prečo dojčiť svoje deti? Vedci objavili ďalší skvelý benefit

Výsledky výskumu ukázali, že deti, ktoré matky dojčili dlhšie ako 12 mesiacov, boli v dospelosti úspešnejšie v nasledujúcich testoch.

Dojčenie zvyšuje inteligenciu detí. Tvrdí to tím brazílskych vedcov, ktorí sledovali takmer tri a pol tisíc ľudí a porovnávali úroveň ich IQ s tým, ako dlho ich matky kŕmili materským mliekom. Ako zistili, ľudia, ktorých matky v detstve dojčili dlhšie ako 12 mesiacov, boli úspešnejší v inteligenčných testoch, ako tí, ktorých dojčili menej ako mesiac.

Čítajte aj: Dá sa dojčiť iba s jedným prsníkom?

Vedci v článku uverejnenom v magazíne The Lancet upozorňujú, že existuje viacero faktorov vplývajúcich na výšku IQ, hoci počas svojho prieskumu sa snažili vylúčiť činitele ako vzdelanie matky, rodinný príjem či hmotnosť dieťaťa po narodení. Člen výskumného tímu, Bernardo Lessa Horta, uviedol, že štúdia ponúka unikátny pohľad, pretože v populácii, ktorú sledovali, sa dojčenie vyskytovalo rovnomerne medzi všetkými sociálnymi triedami. Práve deti, ktoré matky dojčili dlhšie, mali v dospelosti lepšie výsledky v inteligenčných testoch. Taktiež získali vyššie vzdelanie a viac zarábali. Podľa expertov však tieto výsledky nie sú jednoznačné a je preto potrebné vykonať ďalšie výskumy, ktoré by potvrdili spojitosť medzi inteligenciou a dojčením.

Naša rada znie, že dojčenie v dĺžke šesť mesiacov bez použitia náhradnej výživy má pre deti zdravotný prínos,“ vyjadril sa ku štúdii Kevin Fenton z Public Health England. „Uvedomujeme si však, že nie všetky matky sa rozhodnú alebo môžu dojčiť svoje deti, a tak je náhradná výživa pre deti do dvanástich mesiacov jedinou alternatívou,“ doplnil. „Je dôležité poznamenať, že dojčenie je jeden z mnohých faktorov, ktoré môžu vplývať na vývin dieťaťa, avšak táto štúdia vyzdvihuje potrebu nepretržitej a rozšírenej propagácie, aby tehotné matky poznali benefity dojčenia,“ uviedol zasa Colin Michie, predseda komisie pre výživu britskej organizácie Royal College of Paediatrics and Child Health.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.thelancet.com.

K téme

Najväčšie mýty o tehotenstve a starostlivosti o novorodenca Vplývajú prsné implantáty na dojčenie?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.