Prečo sa muži vedia dobre orientovať v priestore?

Muž, príroda, samota

Odpoveď na túto otázku vraj odhalili slovenskí vedci!

Orientácia v priestore u chlapcov je vrodená a závisí od citlivosti receptora pre testosterón v ich tele. Potvrdila to štúdia fyziológov z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú slovenskí vedci publikovali v časopise Neuropsychologia.

Ako v nej napísali, schopnosť orientovať sa v priestore nezávisí od množstva testosterónu, ale od citlivosti receptora (tzv. androgénový receptor) pre tento mužský pohlavný hormón.

Vedci z UK súčasne zistili, že veľmi citlivý androgénový receptor negatívne ovplyvňuje priestorové schopnosti. Čím je receptor u jedinca slabší, tým je jedinec v priestorových schopnostiach lepší. Odborníci predpokladajú, že pre optimálne priestorové schopnosti je nevyhnutná určitá optimálna miera účinku testosterónu na bunky v mozgu.

Cieľom projektu realizovaného Jaroslavou Durdiakovou pod vedením Daniely Ostatníkovej a Petra Celeca z Lekárskej fakulty UK bolo odhaliť biologickú podstatu intelektového nadania a jedinečných kognitívnych funkcií ako je aj priestorová orientácia. Výskum sa uskutočnil na vzorke 147 chlapcov vo veku od 10 do 18 rokov s IQ vyšším ako 130.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom