Toto môže poškodiť váš sluch. Vedeli ste o tom?

Uši, sluch
Thinkstock

Kedysi bolo súčasťou dokonalej hygieny čistenie uší vatovým tampónom . Dnes to už tak nie je. Čo môže spôsobiť zhoršenie nášho sluchu?

Aj vy si pravidelne čistíte uši vatovými tyčinkami? Aj vy máte pocit, že sa vám zhoršil sluch? Často je za tým práve nevhodná ušná hygiena.

Ušný maz, ktorým je pokrytý sluchový kanálik, sa inak nazýva aj cerumen. Ide o hustú substanciu, ktorú produkujú mazové žľazy nachádzajúce sa po celej dĺžke vonkajšieho zvukovodu. Maz sa na povrchu navyše zmiešava s odumretými bunkami kože a vytvára tak hustú hmotu. Za normálnych okolností slúži ako prirodzená ochrana pred poškodením a infekciou ucha. Maz je dôležitý aj pri samočistiacej funkcii vonkajšieho zvukovodu. Keď rozprávame alebo jeme, prirodzene sa neustále posúva v smere od našej čeľuste k vonkajšiemu uchu, čím sa spolu s prachom a čiastočkami kože dostáva preč z ucha. Navyše cerumen udržiava vo zvukovode optimálne vlhké prostredie. Je teda pre naše uši potrebný, tak prečo ho dávať von?

Kedy sú uši príliš mastné?

Tvorba ušného mazu je u každého človeka individuálna a jeho množstvo a farba väčšinou nemajú nič spoločné s osobnou hygienou. Niektorým ľuďom, prevažne mužom a starším ľuďom, sa mazu tvorí viac. Na druhej strane však v starobe cerumen postupne vysychá. No keďže sa koža stále obnovuje a odumreté bunky nemá čo odplavovať, môže sa stať, že sa zvukovod zanesie a vznikne tzv. zátka. Tá je častou príčinou zhoršenia sluchu.

Zabudnite na vatové tampóny

Za zhoršený sluch však môže aj nevhodné čistenie. Pri čistení vatovými tampónmi sa totiž deje pravý opak toho, o čo sa snažíme. Nehovoriac o iných predmetoch, ktoré by sa k uchu vôbec nemali ani priblížiť. Podobne do ucha nepatria rôzne pleťové vody, ktoré ho zbytočne vysušia. Dôsledkom toho býva nepríjemné svrbenie alebo pálenie.

Postačí mokrý uterák

Ako si teda správne čistiť uši? Primerané množstvo mazu sa odstraňuje prirodzene počas kúpania alebo umývania hlavy. Vtedy si stačí mokré ucho len jemne vytrieť uterákom. K dispozícii sú aj rôzne ušné kvapky či spreje, ale názory odborníkov na ich používanie sa dosť líšia.

Hluk a prievan – najväčší nepriatelia

Pre ucho je nebezpečný najmä silný hluk. No nielen veľa hluku, ale i prievan, ktorý môže vyvolať až zápal stredného ucha. Takže pozor na silnú klimatizáciu, krížom krážom pootvárané okná v byte alebo v aute. Bolesť ucha vám rýchlo dá vedieť, že niečo nie je s vašim sluchom v poriadku. Teplé obklady síce môžu pomôcť, ale zápal bez liekov nevyženiete. Toto ochorenie však v žiadnom prípade nepodceňujte, lebo pri neliečenom zápale stredného ucha hrozí až strata sluchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom