Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rakovina, samota, smútok, žena, sama, žial, okno, zdravie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
22. januára 2014 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Rakovina krčka maternice skracuje život o 17 rokov

Toto ochorenie diagnostikujú na Slovensku ročne približne 600 ženám, pričom viac ako 200 z nich na ňu aj zomrie.

Rakovina krčka maternice patrí spolu s rakovinou prsníka medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkogynekologické ochorenia. Na Slovensku ročne toto ochorenie diagnostikujú približne 600 ženám, pričom viac ako 200 z nich na ňu aj zomrie.

V prevencii sme na posledných miestach

V skríningu, primárnej prevencii a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice sa v rámci štátov Európskej únie Slovensko dlhodobo umiestňuje na posledných priečkach. Kým rakovinu prsníka môžu ženy v značnej miere odhaliť samovyšetrením, rakovinu krčka maternice dokáže odhaliť iba preventívna prehliadka u lekára.

Rakovina krčka maternice skracuje život o 17 rokov

Polovica všetkých prípadov tohto ochorenia na Slovensku je diagnostikovaných do 49. roku života. Predčasná smrť v dôsledku rakoviny krčka maternice často postihuje ženy vo veku medzi 35. – 39. a 60. – 64. rokom života. V porovnaní s ostatnými zhubnými nádorovými ochoreniami postihuje rakovina krčka maternice ženy až o 15 – 20 rokov skôr. Priemerné skrátenie života ženy s týmto ochorením predstavuje aj viac ako 17 rokov.

Príčiny vzniku nádorového ochorenia

Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu, takzvaného HPV, ktorý je vysoko nákazlivý avšak bežný vírus. Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná a vyvoláva len infekciu. Približne 40 typov sa prenáša pohlavným stykom a postihuje sliznicu pohlavného systému. Pätnásť z nich môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo predrakovinové stavy. Ostatné nízkorizikové typy HPV môžu vyvolať vznik genitálnych bradavíc alebo lézie nízkeho stupňa na krčku maternice. Výskyt HPV infekcie pri rakovine krčka maternice je až 99,7 percenta. Odborníci tvrdia, že približne 50 – 80 percent žien sa počas svojho života infikuje HPV vírusom a až polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi HPV. Päťdesiat až 70 percent HPV infekcií spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých mesiacov až dvoch rokov. Rakovina krčka maternice vzniká, ak infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva. Prekonanie prirodzenej infekcie však nezaručuje ochranu pred opakovanou infekciou, pretože protilátky, ktoré sa v tele ženy vytvoria, sú nedostačujúce.

rakovina krčka maternice, očkovanie, injekcia, vakcína, žena, lekár, o
shutterstock.com

Riziká zvyšujúce výskyt ochorenia

Vyhnúť sa infekcii vírusom HPV je náročné, pretože sa neprenáša výlučne pohlavným stykom, postačuje akýkoľvek kontakt s infikovanou kožou alebo sliznicou. Riziko infekcie sa síce zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov, infikovať sa však môže aj žena žijúca s jedným partnerom. Toto riziko zvyšuje aj fajčenie, či užívanie orálnej antikoncepcie, vysoký počet tehotenstiev, imunologické faktory a história sexuálne prenosných infekcií ako sú napríklad chlamýdiové infekcie.

Na zisťovanie a liečbu abnormalít krčka maternice sa používa diagnostická a terapeutická metóda konizácia. Vykonáva sa s cieľom odstrániť predrakovinový stav, ktorý by mohol prejsť do rakoviny krčka maternice. Skrátenie krčka maternice v dôsledku konizácie môže však u niektorých žien spôsobiť predčasný pôrod s narodením nezrelého dieťaťa. Kým v roku 2007 bolo na Slovensku vykonaných 403 konizácií, v roku 2012 iba v nemocniciach Bratislavského kraja bol ich počet takmer dvojnásobný (údaje pochádzajú len z bratislavských nemocníc a nezahŕňajú výkony zo súkromných centier, pozn. SITA).

Nepodceňujte pravidelné preventívne prehliadky

Pravidelné cytologické vyšetrenie dokáže odhaliť predrakovinové štádiá, ktoré môžu byť včas odstránené. Aj napriek zlepšeniam v skríningu, ktorý má okrem nízkej účasti žien aj medicínske limitácie, sa výskyt a úmrtnosť na rakovinu krčka maternice na Slovensku v porovnaní so situáciou pred 20 rokmi výrazne neznížila. Funkčný skríning identifikuje abnormálne a rakovinové bunky krčka maternice, no nie je prevenciou príčiny vzniku rakoviny krčka maternice. V súčasnosti sa za najúčinnejšiu ochranu proti rakovine krčka maternice považuje očkovanie proti HPV. V apríli 2009 odporučila Svetová zdravotnícka organizácia zaradiť očkovanie proti HPV do rutinného očkovania. Aktuálne sa pre očkovanie proti HPV a jeho úhradu z verejných zdrojov rozhodlo 24 štátov Európskej únie. Z nich tri štáty susediace so Slovenskom zavádzajú toto očkovanie v tomto roku. V Česku je očkovanie proti HPV hradené už od roku 2012. Napriek dokázanej účinnosti dostupných vakcín je na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ zaočkovanosť proti HPV veľmi nízka. Riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie v Slovenskej republike Darina Sedláková považuje za najúčinnejšiu prevenciu proti vzniku ochorenia kombináciu očkovania a pravidelného skríningu.

K téme

Slovenskí vedci odhalili novú pomoc pri liečbe rakoviny Často vás bolia prsia? Je to rakovina?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.