Rakovina lymfatického systému napáda najmä mladých

žena, zdravie, smútok, depresia, rakovina
shutterstock.com

Na Slovensku každoročne pribudne asi 510 pacientov a je dokonca tretím najčastejším detským onkologickým ochorením. Ako ho včas odhaliť?

Nedeľa 15. septembra bude venovaná Svetovému týždňu lymfómu, ktorý po prvý raz vyhlásila v roku 2004 medzinárodná nezisková pacientska organizácia Lymphoma Coalition. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla Veronika Ballová z Národného onkologického ústavu, lymfóm postihuje celosvetovo viac ako milión pacientov, pričom často napáda mladých ľudí vo veku 15 až 30 rokov a je dokonca tretím najčastejším detským onkologickým ochorením. V počiatočných štádiách má väčšinou nenápadný priebeh, preto nie je ľahké diagnostikovať ho včas. Ak sa to však podarí, niektorí pacienti majú šancu na úplné vyliečenie.

Najčastejšie príznaky

Lymfóm je všeobecný názov pre rakovinu lymfatického systému. Na Slovensku každoročne pribudne asi 510 pacientov s týmto ochorením. Jeho najčastejším príznakom sú zväčšené lymfatické uzliny, ale aj zvýšená teplota, výrazné nočné potenie, svrbenie pokožky či nevysvetliteľný úbytok na hmotnosti. Diagnostika zahŕňa sériu vyšetrení, ktorých typ a rozsah závisí od druhu a štádia ochorenia. Čím skôr sa podarí lymfóm odhaliť a správne liečiť, tým lepšie sú vyhliadky pacienta na vyliečenie.

Ako prebieha liečba?

Pri liečbe lymfómu sa využíva najmä chemoterapia, rádioterapia, liečba cielenými liekmi – tzv. monoklonovými protilátkami, ale aj transplantácia kmeňových buniek. Sú známe viaceré typy lymfómov a každý sa inak prejavuje, odlišne rýchlo rastie a inak sa aj lieči. Hodgkinove lymfómy postihujú najmä mladých vo veku 15 do 30 rokov a tiež starších ľudí okolo šesťdesiatky. Zo všetkých typov lymfómov sa práve Hodgkinov lymfóm lieči najľahšie a 75 až 95 percent ľudí, ktorým ochorenie odhalia vo včasnom štádiu, má nádej na úplné vyliečenie. Druhým hlavným typom lymfómu sú non-Hodgkinove lymfómy (NHL), ktoré sú najčastejším typom rakoviny lymfatického systému. V liečbe tohto typu prinášajú najlepšie výsledky spomínané monoklonové protilátky, ktoré dokážu rozpoznať a zabíjať zhubné lymfómové bunky.

Podľa rýchlosti rastu nádoru sa lymfómy delia do dvoch skupín – na indolentné a agresívne lymfómy. Agresívne lymfómy rastú rýchlo, no vďaka tomu ich je zároveň možné rýchlo odhaliť a začať včas liečiť. Naopak, indolentné lymfómy sa delia a množia pomaly, čím však zároveň komplikujú prvotnú diagnózu. Pacienti môžu žiť s indolentným lymfómom aj niekoľko rokov bez toho, aby o tom vedeli. S výnimkou veľmi skorých štádií sa tieto lymfómy nepovažujú za vyliečiteľné.

Pomocná ruka pacientom

Aj keď patrí lymfóm medzi pomerne dobre liečiteľné typy rakoviny, do života pacienta a jeho blízkych prináša nečakané zmeny a otázniky. Preto im niekoľko rokov podáva pomocnú ruku občianske združenie Lymfoma Slovensko, ktoré vzniklo na Slovensku v roku 2006 ako súčasť celosvetového projektu Lymphoma Coalition. Jeho cieľom je najmä pomáhať ľuďom postihnutým lymfómom lepšie porozumieť tejto diagnóze. Organizuje pravidelné stretnutia pacientov, edukačné podujatia, ale aj aktivity na zvyšovanie povedomia o ochorení medzi širokou verejnosťou na Slovensku.

Na webstránke www.lymfom.sk prináša OZ Lymfoma Slovensko komplexné informácie o lymfóme, užitočné a praktické rady pre pacientov a tiež autentické príbehy tých, ktorí lymfóm sami prekonali. Dokazujú, že má zmysel venovať pozornosť tomuto zhubnému ochoreniu, ktoré sa môže týkať kohokoľvek a môže vznikať aj v mladom veku a celkom nenápadne. Pritom pokiaľ sa odhalí včas a pacient sa začne správne liečiť, môže byť v mnohých prípadoch liečiteľným ochorením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom