Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prsia, žena, krása, sexi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
10. júna 2013 ZdravieDomáci lekár od MonaSITA Diskusia()

Rakovina prsníka: Je možné znížiť jej riziko?

Rakovina sa stala strašiakom dnešného sveta o to viac, že nositeľom rakovinotvorných buniek je každý z nás. Akákoľvek forma rakoviny býva bolestivým zásahom do našich životov alebo života nám blízkych osôb. Rakovina prsníka predstavuje druhé najčastejšie ochorenie rakovinového typu u žien, ktorému ročne podľahne približne až 40 000 pacientiek. A naďalej má stúpajúcu tendenciu. Keďže rakovina nie je nákazlivá, čo ju spôsobuje? Prečo niektoré z nás sú viac náchylné na vznik tohto ochorenia a u iných je riziko nižšie? Ako si môžeme zvýšiť šance, aby sme sa mu vyhli?

Materstvo a dojčenie

Podľa istej štúdie sa preukázalo, že ženy, ktoré podstúpili materstvo a svoje dieťa dojčili, sú menej vystavené vzniku nádoru na prsníkoch. Dokonca každý rok dojčenia znižuje riziko o 4 percentá a každý pôrod až o ďalších 7 percent.

Veľa pohybu

Aktívny život s dostatkom fyzickej aktivity nám tiež pomáha vyhnúť sa rakovine. Cvičením posilňujeme aj náš imunitný systém, ktorý je dôležitý v boji proti akejkoľvek chorobe. Taktiež obezita vznikajúca pri nedostatku pohybu zvyšuje najmä v menopauze možnosť príchodu karcinogénu čiže nádoru prsníka.

Zdravá strava s dostatkom vitamínu D

Vitamín D sa preukázal, ako účinný bojovník proti akejkoľvek rakovine. Je schopný preniknúť do každej bunky v tele a spustiť v nej ozdravný proces. Môžeme ho prijímať v potravinách, tabletkovou formou alebo bezpečným pobytom na slnku aspoň 15 minút denne. Ďalším prospešným vitamínom je vitamín A. Celkovo zdravá vyvážená strava plná čerstvej zeleniny pomáha udržať náš organizmus fit.

Obmedziť príjem alkoholu

I alkohol prispieva k zvýšeniu rizika vzniku tohto ochorenia, preto obmedziť jeho prísun znamená správny krok v prospech nášho zdravia.

Riziko vzniku rakoviny prsníka zvyšujú aj iné faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Sú to napríklad vyšší vek, dlhodobá hormonálna terapia počas menopauzi, príchod prvej menštruácie ešte pred 12 rokom alebo výskyt tohto ochorenia u pokrvných príbuzných predchádzajúcich generácii.

K téme

Hrozí rakovina z podprsenky? Toto by mala vedieť každá žena Teta Angeliny Jolie prehrala boj s rakovinou prsníka

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.