Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
reuma, dieťa, bolesť, dievčatko, dievča, samota, vlasy, smútok, sama
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
4. novembra 2018 Deti a rodina od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Reuma môže trápiť aj deti: Dá sa vyliečiť?

Hoci sa vyskytuje málo, detská artritída je závažné ochorenie, ktoré treba liečiť od prvých príznakov. Prejavuje sa nasledujúcimi spôsobmi.

Reumatickou artritídou známou pod ľudovým názvom reuma, trpia nielen dospelí, ale aj deti. Upozorňujú na to lekári z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave, ktorí sa venujú liečbe tohto chronického zápalového ochorenia kĺbov. Podľa nich autoimúnnymi a autozápalovými ochoreniami trpí ktorákoľvek veková skupina.

Reumu netreba podceňovať

Reumatické ochorenia postihujú človeka počas celého života. Prejavujú sa bolesťami a opuchmi kĺbov a rannou stuhnutosťou. Artritída je multiskupinové ochorenie, ktoré môže napadnúť aj vnútorné orgány, kožu, či dokonca môže končiť slepotou na jednom či oboch očiach.

Ide o veľmi zriedkavú chorobu. V prípade detí ňou trpí jedno z tisíc,“ hovorí Tomáš Dallos z Reumatologickej ambulancie II. detskej kliniky LF UK a DFNsP. „Ak sa však nelieči, spôsobuje trvalé následky ako zastavenie rastu či oneskorenie puberty. Ochorenie tiež vplýva na školský výkon a vytvára sociálnu izoláciu,“ dodal.

Detská artritída sa nedá vyliečiť

Ako tvrdia lekári z menovanej nemocnice, detskú reumu nie je možné vyliečiť. „Deti nie sú vyliečiteľné v tom zmysle, že by sme ich posielali domov navždy vyliečené. Ale vďaka novým postupom vieme týmto pacientom do určitej miery zabezpečiť v podstate normálne detstvo,“ vysvetlila Dagmar Mozolová z I. detskej kliniky LF UK a DFNsP. Podmienkou pritom je, aby sa s liečbou začalo čo najskôr. „Ak zasiahneme skoro, vieme zabezpečiť, že funkcia kĺbu po tom, čo sa utlmí zápalový proces, zostane maximálna až plná,“ opísala význam liečby Mozolová. „No rodičia a dokonca ani lekári si často neuvedomujú, že príčinou zdravotných problémov dieťaťa môže byť reumatická artritída. Deti k nám prichádzajú od ortopédov, neurológov a iných odborníkov, u ktorých sa predtým liečili. To už môže byť neskoro a často dochádza k deštrukcii jednotlivých kĺbových zložiek,“ upozornila lekárka.

K téme

Objavte najlepšie cvičenie pre váš typ postavy! 8 zaručených tipov, ako sa zbavíte neodolateľnej chuti na sladké!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.