Riziká, ktoré spôsobujú komáre

Komár
shutterstock

S teplými dňami sa zvyšuje aj výskyt rozličného hmyzu, no najmä komárov. Koľko toho však o komároch skutočne viete? Prečítajte si viac o rizikách, ktoré so sebou prinášajú.

Nie všetky komáre štípu

Existuje asi 3500 rôznych druhov komárov po celom svete, ale nie všetky z nich nás bodajú. Len samičky komárov zvyknú ľudí štípať, nakoľko potrebujú proteín na produkciu vajíčok.

Zároveň viaceré štúdie potvrdili, že ľudí s krvnou skupinou 0 komáre štípu oveľa viac ako ľudí s odlišným typom krvi.

Komáre sú viac priťahované k ľuďom, ktorých výdych má vyššiu úroveň oxidu uhličitého, čo spôsobuje, že dokážu ľahšie cítiť ľudskú prítomnosť.

Prečítajte si aj: Vedci objavili nový veľmi účinný repelent proti komárom

Niektorých ľudí svrbí poštípaná koža viac ako iných

Takmer každý cíti následkom uštipnutia komárom svrbenie pokožky. Niektorí ľudia však majú na koži výraznejšie „hrboly“ ako iní a postihnuté miesto ich svrbí viac. Svrbenie je dôsledkom uvoľňovania histamínu do nášho tela.

Škrabanie všetko zhorší

Ak môžete odolať, snažte sa, aby ste sa neškriabali, lebo to svrbenie kože len zhoršuje. Okrem toho si škriabaním môžete narušiť kožu a spôsobiť si infekciu

Voľnopredajné lieky môžu pomôcť

Po uštipnutí komárom je najlepší postup umyť si postihnuté miesto pomocou jemného mydla a studenej vody, ktorá môže poskytnúť úľavu a tiež pomáha znižovať riziko infekcie. Ak vás pokožka stále svrbí použite antihistaminiká, ako je napr. Benadryl gél.

Môžu šíriť desivý nový vírus

Chikungunya je vírusová infekcia prenášaná na človeka uhryznutím infikovaným komárom a v súčasnej dobe neexistuje vakcína na jej liečenie. Príznaky zvyčajne začínajú štyri až osem dní potom, čo bol človek uhryznutý. Dochádza k ťažkej bolesti kĺbov a opuchom, častá je horúčka a bolesti hlavy. V takomto prípade je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

10 užitočných rád, ako sa chrániť pred uštipnutím hmyzom

Nie všetky repelenty sú rovnako účinné

Repelenty obsahujú rozličnú koncentráciu zložiek. Preto buďte precízna pri výbere správneho repelentu, aby vám dokázal poskytnúť potrebnú ochranu. Medzi alternatívy patria aj výrobky obsahujúce picaridin alebo olej z citróna či eukalyptus.

Spoľahlivé repelenty a ochranu pred komármi ponúka aj sama príroda. Ako odpudzovače, od ktorých komáre bočia, pretože im smrdia, môžete využiť aj rôzne bylinky ako medovka, levanduľa, mäta či rozmarín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom