Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, žen, choroba, brucho, bolesť žalúdka
6. decembra 2016 Zdravie od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

9 rizikových faktorov, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice

Rakovina krčka maternice ešte stále predstavuje pre mnohé z vás nebezpečnú hrozbu. Týka sa to najmä nasledujúcich skupín žien.

Existujú rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu rakoviny krčka maternice. Sú to tieto nasledovné.

Ľudský papilomavírus infekcia (HPV) – Poznáme viac ako sto rôznych vírusov. Niektoré z nich sa šíria prostredníctvom kontaktu s pokožkou a bývajú považované za odrazový mostík k rakovine krčka maternice.

Zloženie stravy – Ženy s nadváhou a tie z vás, ktoré prijímajú veľmi málo živín z ovocia a zeleniny, sú vystavené vyššiemu riziku vzniku rakoviny krčka maternice.

Antikoncepcia – Ženské hormóny vyskytujúce sa v niektorých antikoncepčných tabletkách môžu vytvárať ideálnu živnú pôdu pre rakovinu. Riziko vzniku tohto nádorového ochorenia stúpa, čím dlhšie žena berie perorálnu antikoncepciu.

Genetika – Tu sú však rozpory medzi odbornou verejnosťou. Niektorí  tvrdia, že rakovina krčka maternice môže patriť medzi dedičné ochorenia (riziko sa zvyšuje dvoj až trojnásobne).  Avšak iní odborníci zastávajú názor, že neexistuje žiadny genetický vplyv.

HIV – Vírus, ktorý spôsobuje AIDS, poškodzuje imunitný systém a zvyšuje riziko pre infekciu HPV.

Chlamýdie – Ženy, ktoré vykazujú známky minulej alebo súčasnej chlamýdiovej infekcie, majú vyššie riziko vzniku karcinómu krčka maternice.

Fajčenie – Ženy, ktoré fajčia, zdvojnásobujú svoje šance ochorieť na rakovinu krčka maternice. Predpokladá sa, že škodlivé látky v tabaku spôsobujú poškodenie DNA buniek krčka maternice, čo môže prispieť k rozvoju tejto rakoviny. Fajčenie tiež ovplyvňuje imunitný systém, takže je ťažšie bojovať proti HPV infekcii.

Viacpočetné tehotenstvo – Ženy, ktoré mali 3 alebo viac pôrodov, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Nikto vlastne nevie, prečo tomu tak je.

Prvé tehotenstvo v mladom veku – Ženy, ktoré rodili prvýkrát vo veku mladšom ako 17 rokov, majú dvakrát väčšiu šancu dostať rakovinu krčka maternice v neskoršom veku ako ženy, ktoré mali deti v dvadsiatich piatich a viac.

www.healthyandnaturalworld.com

K téme

Vláda USA konečne priznala: Táto rastlina zabíja rakovinu Milióny z vás to netušia: Prestaňte piť nápoj, ktorý spôsobuje rakovinu!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.