Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
skolióza, chrbtica, chlapec, dievča, deti, zdravie,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
30. októbra 2013 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Skolióza chrbtice u detí: Kedy pomôže operácia?

Diagnostikovali lekári vášmu dieťaťu zakrivenie chrbtice? Prečo je dôležité nepodceňovať liečbu, a kedy prichádza na rad operácia?

Skolióza znamená zakrivenie chrbtice nad 10 stupňov. Chrbát zdravého človeka je pri pohľade spredu a zozadu priamy a rovný. Pri skolióze býva vybočený do strany vľavo alebo vpravo. Pri röntgenovom vyšetrení je zakrivenie chrbtice merané v stupňoch podľa tzv. Cobbovho uhla. Deformita postihuje asi 3 percentá populácie, pričom pre asi tri desatiny percenta chorých môže byť ochorenie závažne invalidizujúce. Neliečená skolióza teda postihuje celé telo a trpí tak nielen chrbát vášho dieťaťa.

Aké sú spôsoby liečby?

Využívajú sa tri liečebné metódy. Ich výber záleží od viacerých faktorov, ako sú veľkosť a druh deformácie chrbtice, vek, pohlavie, rastová rýchlosť, stupeň vývoja pohlavných znakov a iné. Prvou metódou je liečebná telesná výchova, nasleduje liečba korzetom so súčasnou liečebnou telesnou výchovou a napokon operačná liečba.

Kedy pomôže len operácia?

Ak dosiahne skolióza stupeň v tzv. indikačnej zóne k operačnej liečbe, netreba váhať a chrbticu treba operovať. „Niekedy sa stretávame s tým, že pacienti a rodičia sa domnievajú, že chrbát sa narovná rehabilitáciou a korzetom, ale nie je to pravda. Svalstvo chrbta sa dá pozitívne ovplyvniť rehabilitáciou, ortéza dokáže spomaliť progresiu a zhoršovanie skoliotickej krivky, ale nedokáže ju vrátiť späť. To dokáže iba operačná liečba,“ tvrdí MUDr. Boris Liščák, vedúci lekár Detskej ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Operačná metóda – čo všetko dokáže?

Operácia deformít chrbtice je náročná. Súčasná medicína disponuje operačnými metodikami, ktoré vedia patologické zakrivenie chrbtice úspešne korigovať. Jedným z častých výkonov je operácia, pri ktorej sa implantujú rastúce tyče, ktoré umožňujú zakrivenie chrbtice čiastočne narovnať pri súčasnom nezabrzdení rastu dieťaťa. Po technickej stránke sa dajú liečiť aj tie najťažšie stavy, no dôležité býva to, aby sa deformity korigovali v rozumnej miere. Operačne je možné odstrániť aj 120 stupňovú skoliózu, ale obmedzenie predstavuje miecha, nervové štruktúry a cievy, ktoré ich vyživujú. Totiž pri ich prílišnom napnutí počas korekcie u ťažkej deformity by mohlo dôjsť k nezvratným neurologickým zmenám.

Kedy dieťa rastie do skoliózy?

Niekedy sa stáva, že v detskom veku tento problém deformácie môže ,,driemať“ a neodhalíme ho včas z dôvodu prudkého rastu dieťaťa. V niektorých prípadoch sa krivka zmení aj o 10 stupňov za pol roka. Vtedy dieťa doslova rastie do skoliózy, čiže výška sa nezvyšuje, ale o to viac sa dieťaťu kriví chrbát. Všetko, čo pribudne, ide do deformity chrbtice. Po operácii detský pacient ,,zmeškanú výšku“ dobehne a niekedy ,,podrastie“ aj o 8-9 cm.

K téme

Cviky na potlačenie bolesti krčnej chrbtice Viete, prečo vás bolí chrbát? Spoznajte najčastejšie príčiny

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.