Skvelá správa! Toto vraj zničí rakovinu

rakovina, zdravie, žena, sama, nádor
Thinkstock
reklama:

Americký vedecký tím uverejnil výsledky svojho výskumu, ktoré dávajú nádej trpiacim zákerným nádorovým ochorením.

Americkým vedcom z Massachusetts General Hospital a Harvard Stem Cell Institute sa podarilo naprogramovať kmeňové bunky, aby produkovali a vylučovali toxíny, ktoré dokážu zabiť mozgové nádory bez toho, aby poškodili zdravé bunky alebo samé seba.

Odborníci už túto metódu vyskúšali na zvieratách, keď geneticky upravené kmeňové bunky obalené gélom umiestnili na nádor, ktorý predtým odstránili z mozgu. Rakovinové bunky po vystavení účinkom toxínov z kmeňových buniek odumreli. Vedci teraz plánujú túto liečbu vyskúšať aj na ľuďoch.

Nebezpečný sex: Kedy hrozí tomu vášmu rakovina prostaty?

Po tom, čo sme spravili všetky molekulárne analýzy a odsledovali sme inhibíciu syntézy proteínov vnútri mozgových nádorov, vieme, že tieto toxíny dokážu zabiť rakovinové bunky. Tieto toxíny sa s veľkým úspechom používajú pri rôznych typoch leukémie, ale nefungujú až tak dobre pri nádoroch, pretože tie sú ťažšie prístupné a toxíny sa rýchlo odbúravajú. Ale geneticky upravené kmeňové bunky to zmenili. Teraz máme k dispozícii kmeňové bunky odolné voči toxínom, ktoré dokážu sami produkovať a vypúšťať látky zabíjajúce rakovinové bunky,“ uviedol vedúci výskumu Khalid Shah, ktorý spoločne s kolegami uverejnil výsledky štúdie v časopise Stem Cells.

28. októbra 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod