Slováci si toto leto budú viac užívať!

dovolenka, leto, slnko, teplo, more, rodina, šťastie, potápať sa, smie
shutterstock.com
reklama:

Vyplýva to z prieskumu slovenského internetového nákupného portálu Hej.sk.

Podľa prieskumu slovenského internetového nákupného portálu Hej.sk medzi zákazníkmi na internete a v predajniach Hejhouse si rovná polovica Slovákov plánuje odpočinúť od práce 2 týždne. Oproti minulému roku sa tohto roku Slováci chystajú svoje voľno stráviť skôr v zahraničí, pričom cestovať budú väčšinou autom.

Rovná polovica Slovákov si plánuje odpočinúť od práce 2 týždne, zatiaľ čo viac než polovica Čechov (54 %) bude mať počas prázdnin iba 1 týždeň dovolenky. Tri a viac týždňov bude v lete odpočívať 12 % Slovákov a 17 % Čechov.

Oproti minulému roku, keď dve tretiny Slovákov trávili svoju dovolenku v rodnej vlasti alebo v Česku, vedie tohto roku dovolenka v zahraničí. Slovenskí dovolenkári sa budú viac zdržiavať v Európe, kde ich dovolenku strávi 58 % z nich, mimo Európu ich zamieri iba 9 %. Čechov sa vydá do Európy 46 % a za exotikou 17 %. Na Slovensku či v Českej republike hodlá odpočívať len 33 % Slovákov, respektíve 37 % Čechov.

Zisteniam prieskumu zodpovedá i aktuálna štruktúra predajov na Hej.sk,” uviedol Michal Vala, prevádzkový riaditeľ Hej.sk. “Zatiaľ čo v minulom roku zákazníci veľa nakupovali outdoorové vybavenie a dobre sa predávali i batohy, spacie vaky a športové oblečenie, tohto roku vedú kvalitnejšie batožiny, autochladničky a zábavná elektronika, predovšetkým tablety či prenosné DVD a fotoaparáty,” dodal.

Oproti minulému roku mierne klesol podiel respondentov, ktorí sa chystajú na dovolenku vyraziť automobilom. Pri ceste na dovolenku ho tohto roku využije 54 % Slovákov a 43 % Čechov. Autobusy a vlaky volia 8 % Slovákov a pätina Čechov. Zvyšok zostáva na leteckú dopravu (31 %) či bicykel.

Slováci dávajú na rozdiel od Čechov prednosť lacnejšiemu ubytovaniu – 4 a viachviezdičkové hotely využije tohto roku len 8 % turistov zo Slovenska oproti 29 % turistov z Českej republiky. Oba národy cestujú na dovolenku skoro v polovici prípadov v pároch, pätina Slovákov a štvrtina Čechov ako rodina. Ako hlavný cieľ dovolenky volí 58 % Slovákov more, Česi naopak preferujú mestá (51 %).

Na prieskume sa v júni 2014 na www.hej.sk, www.kasa.cz a v predajniach Hejhouse a Kasahouse zúčastnilo 2 817 respondentov.

9. júla 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod