Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvý ročník Slovak Fashion Week
SITA/Jozef Jakubčo
14. októbra 2014 Móda a krásaMódne trendy od SITASITA Diskusia()

Slovak Fashion Week ukázal potenciál módneho biznisu

Hlavným cieľom podujatia, ktoré sa uskutočnilo 7. až 12. októbra v Bratislave pod názvom Nový rozmer slovenskej módy, bol rozvoj a aktivácia segmentu módneho priemyslu na Slovensku.

Prvý ročník Slovak Fashion Week (SFW) splnil svoj cieľ a ukázal potenciál módneho biznisu u nás, informovali organizátori podujatia. Hlavným cieľom podujatia, ktoré sa uskutočnilo 7. až 12. októbra v Bratislave pod názvom Nový rozmer slovenskej módy, bol rozvoj a aktivácia segmentu módneho priemyslu na Slovensku. „To sa vďaka konceptu a programu na SFW podarilo splniť na 100 percent,“ skonštatovali organizátori. „Slovak Fashion Week je komplexné podujatie na podporu celého módneho segmentu na Slovensku. Jeho najvyšším cieľom je aktivovať všetky profesionálne zložky a vytvoriť podmienky na jeho aktívne a profesionálne zdokonaľovanie sa,“ vyjadrila sa spoluorganizátorka SFW Zuzana Bobiková.

Jedinečné odevy zo špeciálneho papiera

Študenti Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave a Univerzity Tomáša Baťu (UTB) v Zlíne v rámci podujatia vytvorili špeciálne experimentálne kreatívne zadanie, vďaka čomu vzniklo 12 jedinečných odevov zo špeciálneho papiera. Odborná porota pritom v najbližších dňoch spomedzi nich vyberie víťaza, ktorý vďaka Slovak Fashion Council (SFC) získa možnosť prezentovať sa na budúci rok v Londýne na podujatí International Fashion Showcase. Ďalšou aktivitou na poli vzdelávania bol odborný workshop na tému Základné princípy módneho projektu, v rámci ktorého sa lektorka Kamila Boudová dva dni venovala 25 študentom z dizajnovej školy aj marketingovej komunikácie a manažmentu. Práve prepojenie práce dizajnéra a marketingového odborníka je totiž podľa organizátorov to, čo na Slovensku chýba. Kamila Boudová, Zuzana Šidlíková a Katarína Kral viedli niekoľko prezentácií aj pre laickú verejnosť.

Tradičné módne prehliadky sa nekonali

SFW priniesol i prvý ročník Industry Mixeru, teda veľtrhu dodávateľov, remesiel, techník a služieb na realizáciu kolekcií a projektov módneho dizajnéra. Prezentoval takmer 15 subjektov a napriek novému formátu sa rýchlo nadviazali spolupráce a výrobcovia sa prepojili s dizajnérmi. V programe týždňa módy nechýbali prezentácie dizajnérov, kolekcií a ich výrobkov, pričom SFW vo svojom koncepte „vedome vynechal tradičné módne prehliadky, pretože uprednostňuje inovatívne a neopozerané formy módnych predstavení“. Vizuálnym zážitkom tak bolo performance mladej módnej návrhárky Petry Kubíkovej, ktorá netradičným spôsobom predstavila svoju aktuálnu kolekciu La Garconne. Podstatu kolekcie, vrstvenie, totiž predviedla na modelkách, ktoré pózovali ako figuríny. Potom tvorcovia celkového vizuálneho štýlu akoby oživovali modelky rúžom a tie predviedli finálny odev publiku. Rovnako zaujala aj módna návrhárka Zlatica Hujbertová s kolekciou The Venom v atmosfére bratislavského klubu Nu Spirit. Iným nezvyčajným spôsobom prezentácie módneho odevu boli stylingové show Barbory Yurkovič, Mariána Hornyaka, Moniky Vontszemuovej a Katariny Castrovilli.

Pre milovníkov a milovníčky módy boli pripravené aj dizajnérske showroomy. Takmer 40 dizajnérov sa rozdelilo do dvoch častí – Urban Fashion na Šafárikovom námestí a Ladieswear v Berlinke. Organizátori pri príležitosti Fashion Weeku vytvorili i bratislavskú fashion mapu, do ktorej sa zapojilo 12 butikov so slovenskou ale aj medzinárodnou módou. Atraktívnym vizuálnym doplnkom boli špeciálne upravené výklady v duchu 10 módnych prikázaní, o ktoré sa postarali slovenskí stylisti a stylistky ako Alex Lindov, Marián Hornyak, Barbora Yurkovič a Monika Vontszemuová. Cieľom bolo upriamiť pozornosť na obchody s módou v centre Bratislavy, ukázať niečo nové a motivovať ľudí objavovať domáce butiky.

Nový rozmer slovenskej módy: Štartuje Slovak Fashion Week

Súčasťou týždňa módy boli aj tri výstavy módnej fotografie. Guerilla Shooting predstavila mladých fotografov z VŠVU a ukázala doteraz nepublikované fotografie. Druhá priniesla Dokument Slovakia z dielne dvoch britských umelkýň, fotografky Ellen Rogers a stylistky so slovenskými koreňmi Emilie Pelech, ktoré zachytili odevy súčasných módnych návrhárov v tradičnom prostredí po celom Slovensku. Jakub Klimo predstavil výber autorských fotografií.

Informácie agentúre SITA poskytla Zuzana Bobiková zo Slovak Fashion Council.

Odporúčané články

Paríž uzatvoril sezónu jarných fashion weekov Módna značka Nehera si podmanila Paríž

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Módne trendy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies