Slovenská kinematografia sa predstaví na Berlinale

Peter Kerekes
Peter Kerekes - jeden z trojice režisérov snímky Zamatoví teroristi facebook.com
reklama:

V sekcii Forum premietnu dokumentárny film Zamatoví teroristi (2013) trojice režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes

Na 64. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne, ktorý sa bude konať od 6. do 16. februára, bude mať slovenská kinematografia zastúpenie nielen na Európskom filmovom trhu (EFM), ale aj v oficiálnom programe berlínskeho festivalu. Slovensko bude zastupovať dokumentárny film Zamatoví teroristi (2013) trojice režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes, ktorý premietnu v sekcii Forum.

V sekcii Forum, ktorá uvádza európske a svetové premiéry z oblasti nezávislého autorského filmu, tento rok predstavia 28 svetových a osem medzinárodných premiér z rôznych krajín. Film Zamatoví teroristi, ktorý rozpráva príbehy troch hrdinov odsúdených v období komunistického režimu za teroristický čin, v Berlíne osobne uvedú všetci režiséri. S Pekarčíkom, Ostrochovským a Kerekesom sa na berlínskej projekcii zúčastní okrem toho aj kameraman filmu Martin Kollár. Film mal premiéru na minuloročnom MFF Karlove Vary, kde získal ocenenie FEDORA, na festivale v Berlíne absolvuje medzinárodnú premiéru. Celkovo ho premietnu šesťkrát, premiéra sa uskutoční 12. februára o 21:30 v kine Delphi Filmpalast. V sekcii Forum sa spolu s ostatnými filmami môže uchádzať o cenu poroty FIPRESCI, Ekumenickej poroty a o ďalších šesť neštatutárnych cien.

Každoročnou súčasťou Berlinale je pod názvom Berlinale Talents aj stretnutie mladých talentovaných tvorcov, ktorí pôsobia vo filmovom priemysle zatiaľ len krátko. Medzi tristo filmármi zo 79 krajín sveta, ktorí rozvíjajú svoju kariéru zatiaľ len prvých päť až desať rokov, budú tento rok aj dvaja slovenskí režiséri. Jedným z nich je režisér a výtvarník Andrej Kolenčík, ktorý vyštudoval animovanú tvorbu na VŠMU v Bratislave a je režisérom viacerých animovaných filmov a videoklipov. Jeho krátky dokumentárny film Hviezda (2012) a prvý krátky hraný film Výstava (2013) premietajú na medzinárodných filmových festivaloch, kde získavajú ocenenia. Účastníkom stretnutia Berlinale Talents bude aj režisér Adam Oľha, absolvent dokumentárnej tvorby na FAMU v Prahe, ktorého magisterský film a zároveň celovečerný dokumentárny debut Nový život (2013) sa rovnako úspešne premieta na filmových festivaloch v zahraničí.

Slovensko bude mať svoje zastúpenie opäť aj na Európskom filmovom trhu (EFM), ktorý je už po deviaty raz súčasťou Berlinale. Prezentačný stánok pod názvom Central European Cinema sa opäť realizuje v spolupráci troch krajín, okrem Slovenska sa na ňom podieľajú aj Česká republika a Slovinsko.

V stánku sa budú prezentovať slovenské a koprodukčné filmy, ktoré si zahraniční filmoví profesionáli budú môcť pozrieť na DVD nosičoch, k dispozícii budú aj zostrihy z pripravovaných filmov, presskity, prezentačné katalógy k slovenskej kinematografii a ďalšie materiály.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová.

2. februára 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA

Odvážne srdce

Odvazne srdce.jpg

BRATISLAVA 12. septembra 2017 (DJ/PR) – „Odvážne srdce je jedinečná kniha, ktorá nám ukazuje ako prepojenie meditatívnych myšlienok a cvičení s modernou … Čítať ďalej

Pod maskou

Pod maskou.jpg

BRATISLAVA 30. augusta 2017 (DJ/PR) – Čo sa stane, keď v ťažkej chvíli stretnete nesprávneho človeka? Nie zlého, neprávneho… V edícii … Čítať ďalej