Slovenská kultúra očarila nebezpečný Bejrút

Slovenská kultúra očarila nebezpečný Bejrút
Slovenská kultúra očarila nebezpečný Bejrút +421 Foundation

V libanonskej metropole svoju originálnu tvorbu prezentovala aj slovenská dizajnérka Gabriela Giotto

Pondelok večer v hlavnom meste Libanonu patril prezentácii slovenských tvorcov a kultúry. Na pôde prestížnej Americkej univerzity sa pred Bejrútčanmi predstavili hudobníci jazzbandu Milana Svobodu a slovenská výtvarníčka a dizajnérka Gabriela Horváthová Giotto.

Pestré modely v žiarivých farbách sršiace náladou horúcej stredomorskej jesene na obrazoch aj na modeloch mladej tvorkyne mali na publikum elektrizujúci účinok. Gabriela Giotto za ne zožala veľký aplauz.

V Bejrúte je obrovská konkurencia vychýrených dizajnérov ako je Elie Saab a Georges Chakra. Preto tu môže preraziť iba ten, kto príde s výnimočnou tvorbou, takou, ako má Gabriela,” povedala po originálnej prehliadke libanonská odborníčka na módu Hadia Sinno.

Giotto v Bejrúte okrem najnovšej módnej kolekcie predstavila i svoje obrazy. Vzory z nich zvláštnou technikou pretláča priamo na látku, čím vznikajú pestré umelecké diela pripravené na nosenie.

Chcem ukázať, že v mojich odevoch sú rovnako krásne Slovenky, Európanky aj Arabky. Pripravila som aj model pre zahalenú moslimskú ženu,“ prezradila pred podujatím návrhárka. Okrem jedinečných modelov, s ktorými chce mladá dizajnérka preraziť v arabskom svete, očarili prítomných i krásne slovenské modelky.

Hostiteľom slovenského večera v Bejrúte bol známy slovenský „maestro cullinario“ Justin Topoľský, ktorý hosťom predstavil slovenské špeciality. Spolu s Justinom mala medzinárodnú premiéru v moderovaní aj mladá redaktorka Alexandra Kazlovová z Nitry, ktorá sa predstavila aj v úlohe modelky hrajúcej na saxofón.

Výnimočné podujatie, ktoré na Blízky východ prinieslo kúsok slovenského umenia a kultúry, si pripomenulo 24. výročie revolúcie ´89 i 20. výročie vzniku Slovenskej republiky.

Slovenský veľvyslanec v Bejrúte Ivan Surkoš vo svojom príhovore pred asi 800-členným publikom plynulou arabčinou vyzdvihol mierový proces pri rozpade Československa a osamostatnení Slovenskej republiky.

Pád komunizmu a 20. výročie vzniku Slovenskej republiky, ktorá vznikla po kultivovanej dohode mierovo a civilizovane, je v súčasnom svete plnom napätia, násilia, vojnových konfliktov niečo, čo nemá obdobu a čo nám môže celý svet závidieť a začo nášmu národu právom patrí obdiv,” povedal Surkoš. Jeho slová na pozadí tragických útokov vyznievajú mimoriadne aktuálne.

Utorkové výbuchy pred iránskou ambasádou v Bejrúte našťastie nezasiahli nikoho zo slovenských účinkujúcich ani pozvaných hostí. Podľa slov slovenského veľvyslanca Ivana Surkoša sú všetci účinkujúci Slováci v poriadku, dnes by mali odcestovať domov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom