Slovenská móda debutovala na týždni módy v New Yorku

Slovenská móda debutovala na týždni módy v New Yorku
Marek Lukáč
reklama:

Na podujatí Slovak Fashion Night 2014, ktoré sa po prvý raz konalo počas newyorského týždňa módy, predstavili svoje kolekcie dve slovenské návrhárky – Blažena Ostrovská a Jitka Klett.

V rámci deviateho ročníka podujatia Slovak Fashion Night, ktoré sa po prvý raz konalo počas newyorského týždňa módy, predstavili svoju tvorbu Blažena Ostrovská, víťazka súťaže Nové tváre módnej scény z vlaňajších Bratislavských módnych dní, a Jitka Klett. Podujatie, ktoré v New Yorku každoročne prezentuje slovenskú módnu tvorbu, prilákalo do klubu The Attic Rooftop na Manhattane slovenských i amerických hostí, módnych odborníkov a zástupcov amerických médií.

Mladá návrhárka Blažena Ostrovská zaujala nevšednou kolekciou s názvom Štefánik inšpirovanou jednou z najvýraznejších osobností slovenskej histórie. Nápadité dámske modely s maskulínnymi prvkami previedli amerických hostí časťou slovenských dejín. Ostrovská v jednotlivých kúskoch ukázala mnohotvárnosť osobnosti Milana Rastislava Štefánika, ktorý bol významným politikom, letcom, generálom, vedcom či diplomatom. „Žijem svoj sen. Pre dizajnéra je úžasný pocit predstaviť sa tu, v centre svetového diania, v New Yorku, na takomto jedinečnom fóre,“ povedala dizajnérka po svojej premiére v jednej z najvýznamnejších módnych metropol sveta. „Nemám slov, som nesmierne šťastná, že sa moje modely páčia, dodáva mi to obrovskú energiu na ďalšiu tvorbu,” dodala.

Jedinečná kolekcia Blaženy Ostrovskej s historizujúcimi prvkami newyorské publikum oslovila, hoci výber témy a spracovania bol pre mladú dizajnérku pomerne veľkým rizikom. „Blaženka Ostrovská zanechala skvelý dojem, mala veľký ohlas. Jej Štefánik zaujal tematikou, spracovaním modelov, nápaditosťou, vybrala si náročnú cestu, výborne ju zvládla a módny svet to patrične ocenil,” vyjadrila sa tesne po prehliadke prezidentka slovensko-americkej Nadácie +421 a organizátorka podujatia Slovak Fashion Night Ľubica Surkošová. Kolekciu slovenskej návrhárky zdobili doplnky Dusana Stevlika, ktorý sa špecializuje na umelecké spracovanie kameňov nájdených na dne Atlantického oceánu. Unikátne kamene použité v šperkoch umelca so slovenskými koreňmi sú staré milióny rokov. Najväčší záujem vyvolala jeho kolekcia futuristických snubných prsteňov 22. storočia. „Ak budú v tom čase sobáše ešte aktuálne,” povedal s úsmevom o zaujímavých šperkoch Dusan Stevlik.

Druhou dizajnérkou, ktorá počas večera slovenskej módy v New Yorku predstavila svoju tvorbu, bola Slovenka Jitka Klett. Kolekciu na Slovak Fashion Night 2014 predstavila tesne po svojej premiérovej módnej šou na newyorskom fashion weeku v hoteli Crowne Plaza Times Square. Na rozdiel od Blaženy Ostrovskej predviedla Jitka Klett na podujatí svoju líniu haute couture s originálnymi potlačami či trblietavými detailmi v podobe našívaných kamienkov.

Moderátormi Slovak Fashion Night boli Alexandra Kazlovová a Peter Justin Topoľský, ktorý v New Yorku pôsobí už dlhé roky. Akciu Slovak Fashion Night v New Yorku každoročne organizuje Nadácia +421, ktorá je i partnerom Bratislavských módnych dní, kde podporuje súťaž mladých módnych talentov.

7. septembra 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA

Estetika v odievaní

Screenshot_2017 09 13 15 40 40 1.png

Estetické cítenie je prameňom všetkého prekrásneho, veľkého a človek zbavený tohto citu stojí na úrovni nemej tváre“, definuje V.G. Belinskij. Estetika … Čítať ďalej